Yatırım yapmaya başla!

Bank Asya Satılıyor mu?

Bank Asya Satılıyor mu?

24 Ekim 1996 yılında Asya Katılım Bankası A.Ş. adıyla kurulan devlet bankası Asya Bank’ın satılacağına dair uzun süredir gündemi meşgul eden spekülasyonlar bugün gerçekliğe kavuştu. TMSF Başkanı Şakir Ercan Gül, bugün oldukça önemli açıklamalar yaptı. Gül, TMSF’nin Bank Asya’yı Mayıs sonuna kadar satmayı düşündüklerini açıkladı. Belirlenen tarihe kadar Bank Asya’nın satılmaması halinde ise Gül, bankanın tasfiye edileceğini söyledi.

“Son tarih 29 Mayıs akşamı”

TMSF Başkanı Şakir Ercan Gül Bank Asya’nın satışıyla ilgili yaptığı açıklamada; toplumda Mayıs ayı sonunda Bank Asya’nın tekrar hissedarlara döneceği algısının bulunduğunu belirterek, böyle bir konunun mümkün olmadığını söyledi. Açıklamalarının devamında ise Gül; TMSF’nin öncelikli hedefinin Bank Asya’yı satmak olduğunun altını çizerek, satılmaması halinde ise bankayı tasfiye edeceklerini belirtti. Toplumun tasfiye kelimesini farklı yönlere çektiğini belirten Gül, Bank Asya’nın alacaklarını TMSF’nin tahsil edeceğini ve sonrasında ise borçlarını ödeyeceklerini söyledi. Herhangi bir değer olması durumunda ise Gül; bunun hissedarlara teslim edileceğini belirterek, Bank Asya’nın satış işlemi için son tarihin 29 Mayıs akşamı olduğunu ifade etti.

“Mevcut ortaklarla görüşüyoruz…”

Bank Asya’nın satışında hangi aşamalara gelindiğiyle ilgili olarak ise Gül; görüşmelerin yapıldığını belirterek, öncelikle TMSF olarak Bank Asya’nın mevcut ortaklarının bir kısmı ile görüşme halinde olduklarını söyledi. Mevcut ortakların bir kısmının satın almayı kabul ettiğini belirten Gül; diğer ortakların ise henüz böyle bir hazırlıklarının bulunmadıklarını belirterek, TMSF’nin Bank Asya’yı her ne olursa olsun satacağını söyledi. Açıklamalarının son bölümünde ise Gül, Bank Asya’nın kurulacak olan katılım bankalarına satılabileceğini de sözlerine ekledi.

BBDK kararıyla Bank Asya TMSF’ye devrediliyor!

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) bugün gerçekleştirmiş olduğu toplantı sonucu kamuoyuna açıklama yaptı. BDDK yaptığı açıklamada, 29 Mayıs tarihinde Bank Asya’nın TMSF’ye devredilmesine karar verildiğini belirtti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum