Yatırım yapmaya başla!

Balıkçılık Sektörü Son 20 Yılın En Verimsiz Döneminde, Sezon Erkenden Kapanabilir!

Balıkçılık sektöründe son 20 yılın en verimsiz dönemi yaşanıyor. Denizdeki balıkların azalmasıyla birlikte Kasım ve Aralık aylarında av sezonunun bitebileceğine alarm verildi.
Balıkçılık Sektörü Son 20 Yılın En Verimsiz Döneminde, Sezon Erkenden Kapanabilir!

Denizlerdeki av yasağının 1 Eylül’den itibaren kaldırılması, balıkçıları yeniden teknelerine döndürmüş ve beraberinde balık fiyatlarındaki düşüş beklentileri artmıştı. Fakat balık sezonunun henüz çok başında olmamıza rağmen sektörün yüzü gülmedi.

Giresun Piraziz Su Ürünleri Kooperatif Başkanı Hamdi Arslan’dan gelen açıklama son 20 yılın en verimsiz balık sezonu içinde bulunduğumuza işaret etti. Arslan, çok emin olmamakla birlikte bu yılın Kasım-Aralık aylarında balıkçılık sezonunun erkenden kapanabileceğini öngördü.

Dört aylık aranın ardından sezona kötü bir başlangıç yaptıklarını belirten Arslan, balık miktarının az olacağını bildiklerini, fakat bu kadar az olmasının kendilerini şaşırttığını ifade etti.

Sezona Kötü Bir Başlangıç YapıldıSezona başlarken başta palamut olmak üzere pek çok balık türünde azalma gözlemlediklerini sözlerine ekleyen Arslan, son 20 yıldır bu kadar verimsiz bir sezon başlangıcına tanık olmadığını bildirdi. Şu anda geleneksel kıyı balıkçılarının denize açılmadığını, onların yerine gırgır ve trol teknelerinin balık avına çıktığını söyleyen Arslan, Karadeniz’de yalnızca barbun, mezgit ve istavrit balıklarının ağa takıldığını söyledi.

Sezon başlangıcının üzerinden 2 hafta geçmesine rağmen pek çok gırgır teknesi işçisinin balık olmaması sebebiyle çalışmadığını bildiren Arslan, ilerleyen dönemler için beklentinin azaldığını ve hamsiye yoğunlaşan balıkçı teknelerinin Karadeniz’den hamsi çıkarmaya çabaladıklarını dile getirdi. Bunun yanında tezgahlarda şu anda görülen hamsilerin büyük kısmının Marmara’dan çıkarıldığını sözlerine ekledi.

Hamsi sezonunun ne kadar erken başlarsa o kadar erken biteceğini düşünen Arslan, Kasım-Aralık aylarında bu yıl için balıkçılık sezonunun son bulabileceğini söyledi.

Kasım-Aralık'ta Sezon BitebilirBu durumun sektör için oldukça olumsuz sonuçlar doğurabileceğini, çünkü büyük balıkçı teknelerinin denize açılmak için büyük maliyetlere katlandığını belirten Arslan, bu tutarın 500 bin lira gibi ciddi bir borçlanma rakamına karşılık geldiğini açıkladı.

Sezon başının balık fiyatlarında ucuzluğun görülmesi gereken dönem olduğunu anımsatan Arslan, şu anda tezgahlardaki en ucuz deniz ürününün 20 liradan alıcı bulduğunu belirtti. Fiyatların iki katına çıkabileceğini öngörürken, tüketicilerin bu dönemde çiftlik balıklarına yönelebileceğini açıkladı.

Diğer taraftan su sıcaklığının artması ve ekosistemde meydana gelen değişiklikler deniz balıklarında azalmaya neden olan en büyük etkenler olarak görülürken, İstanbul Üniversitesi Su Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Saadet Karakulak, 18 yıl içinde balık stoklarında 200 bin tonluk bir azalma meydana geldiğini belirtmişti.

Bu sezona ilişkin tahminlerde bulunan Karakulak, hamsi ve sardalyanın bol olacağını, buna karşın lüfer ve palamut gibi büyük balık türlerinde azalma görüleceğini açıkladı. Kontrolsüz avlanma ve küresel ısınmanın balık türlerinde azalmaya sebep olduğunu belirtti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Gıda kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum