Yatırım yapmaya başla!

Küresel Isınma Balık Sayısını ve Türlerini Azaltırken, Bu Durum Fiyatlara Yansıdı

İklim değişikliği deniz suyunun sıcaklığını artırırken, balık sayısındaki düşüş tezgahlara yansıdı. En ucuz balığın kilosu 15-20 lira arasında seyrediyor.
Küresel Isınma Balık Sayısını ve Türlerini Azaltırken, Bu Durum Fiyatlara Yansıdı

Denizlerdeki av yasağı 1 Eylül itibarıyla sona erip, balıkçılar denizlere açılmıştı. Av yasağının kaldırılmasıyla birlikte yüksek olan balık fiyatlarının düşmesi beklenirken şu an gelinen tablo durumun tam tersi olduğunu gösterdi.

Küresel ısınma hiç kuşkusuz tüm canlıları ve dünyamızı etkiliyor. Yaşanan iklim değişikliği birçok türün yok olmasına sebep oluyor. Ekosistemdeki değişiklik denizlerde sıcaklığın artmasına sebep oldu.

Bu durum ise bazı balık türlerinin yok olmasına veya sayısının azalmasına yol açtı. Balıkçıların karşılaştığı bu olumsuz gelişme tezgahların boş kalmasına sebep olurken, düşüş gösteren arz ile fiyatların yükseldiği dikkat çekti.

Denizlerde balığın az olduğundan yakınan balıkçılar masraflarını karşılayamadıklarını söyledi.

Balıkçılar ŞikayetçiBu yıl havaların sıcak gitmesi sebebiyle balık sayısının çok az olduğunu söyleyen bir balıkçı, bu durumun fiyatlara yansıdığını belirtti. Şu an en ucuz balığın kilosunu bile 15-20 lira arasında olduğunu ifade ederek, vatandaşın sofrasına zor gireceğini dile getirdi.

Denizlerde balıkların olduğu fakat soğuk olan dip kısımlarda yer aldığı belirtilirken, havaların soğumasıyla birlikte sayılarında artış olabileceği söylendi. Tarihi Kumkapı Balıkçı esnafı, eğer önlem alınmazsa, kültür balıkçılığına doğru gidileceğine vurgu yaptı. Şu anda tutulan balıkların %80’inin denetim dışı avlanma ile sağlandığı bildirildi.

Bu yıl en ucuz balık türlerinin hamsi ve mezgit olduğu söylendi.

Balık FiyatlarıEn makul fiyatların 15 – 20 TL ile hamsi ve mezgitte olduğunu belirten balıkçılar, kalkan balığının kilosunun 150 – 200 TL arasında değiştiğini söyledi. En çok giden türler arasında; istavritin kilosunun 20 – 25 TL, palamutun 30 – 35 TL, çinekopun 30 – 35 TL arasında olduğu ifade edildi.

Denizlerdeki balık sayısının az olmasıyla fiyatların mecburen yükseldiği, bu yüzden de vatandaşın alım gücünün giderek azaldığı belirtildi. Yeni sezonda çok ciddi sıkıntı olduğunu belirten sektörde yer alan isimler, yetkililerin bir an önce önlem alması gerektiğini, aksi taktirde kültür balıkçılığına geçileceğini aktardı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Gıda kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum