Yatırım yapmaya başla!

Bakliyat Ekim Alanı 7 Milyon Dekara Geriledi!

İklim koşulları, devlet tarafından verilen desteğin kesilmesi gibi nedenler son yıllarda bakliyat ekim alanlarının büyük ölçüde azalmasına neden oldu.
Bakliyat Ekim Alanı 7 Milyon Dekara Geriledi!

Tarım Ürünleri Hububat, Bakliyat İşleme ve Paketleme Sanayicileri Derneği (PAKDER) tarafından açıklanan bilgiye göre, son yıllarda bakliyat ekim alanlarında ve üretiminde ciddi oranda düşüş oldu. Bakliyat ekim alanının 1990 yılında 20 milyon dekar olduğu fakat günümüzde %65 oranında düşüşle 7 milyon dekara kadar indiği bildirildi.

PAKDER Başkanı İsmet Aral, üretimdeki düşüşün sona ermesi için bir an evvel havza modelinin hayat geçirilmesi gerektiğini söyledi.

Bu modelin bakliyat üretim artışına ivme kazandırma açısından çok önemli olduğunu belirten Aral, aynı zamanda ihracat artışını da sağlayacağını ifade etti. 1990 yılında 20 milyon dekar olan bakliyat ekim alanının 7 milyon dekara indiği ve üretimin %41 oranında düşüş yaşadığı bildirildi. Söz konusu düşüşte; 1994 yılında Toprak Mahsulleri Ofisi‘nin bakliyat alım desteğini kesmesi, ABD ve Kanada’nın bakliyat üretimine yoğunlaşması gibi faktörler etken oldu.

2017 yılında nohut ve yeşil mercimek üretimi azalırken, kırmızı mercimekte artış gözlendi.

Nohut üretimindeki düşüşte başta iklim koşullarının elverişli geçmemesi sebep olarak gösteriliyor. Bakliyat üretiminin yıllık 2 milyon tona çıkarılması gerektiğini söyleyen Aral, Türkiye’nin 1990’lı yıllarda üretimde üst seviyeye ulaştığını belirtti.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın her yıl yaptığı ürün desteğini bu yıl da gerçekleştirmesini beklediklerini söyleyen İsmet Aral, üretimin ancak bu tarz destekler sayesinde yeniden cazip hale getirilebileceğini belirtti.

Havza Bazlı Destekleme Modeli’nin bir an önce hayata geçirilerek, üretimin artırılması hedefleniyor.

Peki, bahsedilen havza bazlı destek modeli ne demek? Öncelikle bunun Milli Tarım Projesi kapsamında yer aldığını ve tarımın sürdürülmesi amacıyla doğduğunu belirtelim. Esas mantığından kısaca bahsedecek olursak, ülkedeki tüm ürünler ve yetiştirildikleri bölgeler tek tek inceleniyor.

2017 yılında duyurulan ve bu yıl hayata geçirileceği söylenen model kapsamında 941 havya oluşturuldu. Hangi ürün ne kadar su ister, nerede daha iyi yetişir belirlendikten sonra ekim yapmaya başlanacak. Yani ürünün nerede verimli yetişeceği tespit edilecek ve bu sayede çok daha iyi bir sonuç alınacak. Yapılan açıklamada, buğday tarımının hemen her bölgede destekleneceği söylenmişti.

Buğday Fiyatlarını Öğrenmek ve Grafikleri İzlemek için Tıklayın!

PAKDER Başkanı Aral, dünya genelindeki nüfus artışının, küresel ısınmaya bağlı olarak yaşanan iklim değişikliğinin ve tarım arazilerinin azalmasının gıda sektörünü etkilediğini ve talep dengesini bozduğunu ifade etti. Dünya nüfusunun 2050 yılında 9,5 milyar insana ulaşması, gerekli olan gıda talebinin de yaklaşık %50 artması tahmin ediliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum