Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakkal Dönemi Geri Dönüyor! Fiyatlar Ne Kadar Düşecek?

Yükselen gıda fiyatlarına çözüm olabilmesi için yeni bir uygulama geliyor. Uygulama hangi illerde geçerli olacak? Fiyatlar ne kadar düşecek? Detaylar haberimizde;
Bakkal Dönemi Geri Dönüyor! Fiyatlar Ne Kadar Düşecek?
HABER GİRİŞ

Türkiye’de milyonlarca vatandaşın en büyük şikayetlerinden biri de market fiyatları olarak karşımıza çıkıyor. Bazı uzmanlar marketlerdeki yüksek fiyatları enflasyona bağlarken bazıları da yüksek kar marjlarından kaynaklandığını belirtiyor. Vatandaş her geçen gün değişen fiyat etiketleriyle ve zamlarla karşılaşıyor.

Söz konusu sorunların çözümü için yeni bir uygulama hayata geçiyor. Tarım Kredi Kooperatifleri’nde satılan imal edilen tüm ürünler söz konusu uygulamadan sonra bakkallarda da satılacak.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu Genel Başkanı Bendevi Palandöken Habertürk TV’de “Koop Bakkal” adı verilen uygulamayla ilgili bilgiler verdi.

Hangi İllerde Olacak?

Pilot uygulama kapsamında Sakarya, Ankara, Konya, Yozgat, Tokat ve Trabzon’da başlayacak ve 250 noktada geçerli olacak. Bakkalların içinde bir stant açılacak. Bu stantlarda Tarım Kredi Kooperatifi ürünleri satılacak.

Palandöken, lojistik şartların sağlanmasının ardından Türkiye’deki tüm bakkallarda bu hizmetin uygulanacağını söyledi. Söz konusu ürünlerin bakkallara konulabilmesi için bakkalın alanının yeterli olup olmaması gibi şartlara da bakılacağını belirtti.

GCM Yatırım Banner

Vatandaşın ucuz ve kaliteli ürünlere yakınındaki bir bakkaldan kolayca ulaşabilmesini amaçladıklarını dile getirdi.

Fiyatlar Ne Kadar Düşecek?

Palandöken, fiyatların ürünlere ve satış yapılan illere göre değişebileceğini, bazı ürünlerin raf fiyatlarında yüzde 20 oranında bir indirim olacağını paylaştı.

Toplam 130 ürünün uygulamaya dahil edileceğini aktardı ve halkın en çok ihtiyacı olan yağ, şeker, un, makarna, salça gibi gıda ürünlerinde gerçekleşeceğini ifade etti.

Fiyat olarak halkı en çok rahatsız eden ürünlerin beyaz peynir, zeytin, yoğurt, süt, tereyağı gibi ürünler olduğunu, bunların da stantlarda yer alacağını sözlerine ekledi.

Özellikle halkın daimi tükettiği gıda maddelerinin yanında temizlik ürünlerinin de fiyatlarının oynak olduğunu hatırlattı ve deterjan, temizlik ürünleri gibi sınıfların da bulunacağını bildirdi.

Palandöken uygulamanın 2023’ün ortasına doğru tüm Türkiye’de uygulanabileceğini duyurdu. Bakkalların ekonomik olarak güçleneceğini Halk Bankası’ndan kredi desteği alabileceklerini söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.