Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Bakır Vadelileri Kar Satışlarının Gelmesiyle Son Yılların En Yükseğinden Çekildi

Dünyanın en yüksek bakır talebine sahip olan Çin’deki ekonomik toparlanma, fiyatları son 7-8 yılın en yükseğine çıkardı. Ancak emtia yatırımcısının satışa yönelmesiyle hafif geriledi.
Bakır Vadelileri Kar Satışlarının Gelmesiyle Son Yılların En Yükseğinden Çekildi

Çin’in fabrika faaliyetlerini gösteren Caixin/Markit İmalat Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI), Kasım’da 10 yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Covid-19 salgını Çin’den dünyaya yayılmasına rağmen, kısa sürede kontrol altına alındı. Uzmanlar yatırımcılara önümüzdeki 10 yıl portföylerinin %20’sini Çin’de kullanmalarını tavsiye etti.

Çin’den gelen güçlü ekonomik veriler ve aşı iyimserliği bakır fiyatlarının son yılların en yüksek seviyesine çıkmasını sağladı. Ancak Çarşamba günü gelen kar satışları, imalat sanayinde en çok kullanılan ürünlerden olan bakır emtiasının gerilemesine yol açtı.

Londra Metal Borsası’nda 3 ay vadeli bakırın ton başına fiyatı 7.649 dolara geriledi.
Bakır Fiyatları Hafif Düşüş Gösterdi
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

3 ay vadeli bakır kontratı dün Londra Metal Borsası’nda 7.743 dolar ile son yedi yılın en yükseğine çıktı. Shanghai Vadeli İşlemler Borsası’nda Ocak vadeli bakır kontratı ise ton başına 57.220 yuan ile son sekiz yılın zirvesine ulaştı.

Çin, dünyada bakır talebinin en yüksek olduğu ülke. Bu nedenle gelen pozitif ekonomik veriler ve toparlanmanın hız kazanması bakır fiyatlarını destekleyen en önemli unsur oldu. Yatırımcıların kar satışlarına yönelmesiyle fiyatlarda bugün bir miktar düşüş oldu.

Analistler ABD’de yeniden görüşülmeye başlanan teşvik paketi konusunun düşüşü sınırlı tuttuğunu belirtiyor. Bakırın gram fiyatı ise şu dakikalarda 3,49 dolardan işlem görüyor. Fiyatlar gün içinde 3,52’ye kadar çıktı.

Londra Metal Borsası’nda alüminyum yüzde 0,1 artarak ton başına 2.066,50 dolara yükseldi.
Londra Metal Borsası Nikel Fiyatları
Kaynak: Londra Metal Borsası

Salgında ikinci dalga tüm hızıyla devam ederken, ülkelerden gelen PMI veriler yatırımcıların radarında olan en öncelikli konular arasında yer alıyor. Bazı ülkelerde son yılların en iyi çıkışı yaşandı. Aralarında Türkiye’nin de olduğu bazı ülkelerde vaka artışı imalat sektöründe görünümün yeniden bozulmasına yol açtı.

Rakamlar geldikçe emtia piyasasında fiyat hareketliliği hızlandı. LME’de çinko vadelileri ton başına %0,5 artışla 2.782 dolara, kurşun %0,8 düşüşle 2.071 dolara geriledi.

Değerli metal altındaki duruma bakacak olursak, aşı iyimserliğinin fiyatlar üzerine baskı yaratmaya devam ettiğini görmekteyiz. Haftanın üçüncü işlem gününde ons altın 1826 dolara kadar çıkmayı başardı.

Fakat kısa vadede beklenti yine negatif yönde. Analistler 1833 bariyerinin aşılması durumunda 1840 – 1852 seviyelerinin gündeme geleceğini belirtiyor. Yurt içinde gram altın 458, çeyrek 750 ve Cumhuriyet altını 3095 liradan alıcı buluyor.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum