Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bakırın Ton Fiyatı Küresel Arzın Azalmasıyla 7 Bin Dolara Dayandı

Candelaria madeninde faaliyetlerin durdurulması üretim tarafında aksaklık anlamına gelirken, bakır fiyatları yaklaşık 28 ayın zirvesine oturdu.
Bakırın Ton Fiyatı Küresel Arzın Azalmasıyla 7 Bin Dolara Dayandı
Son Güncelleme: 
Yorum

Coronavirüs salgınının yaşandığı dönemde emtia ürünlerinin fiyatlarında da sert değişimler gözlendi. Küresel talebin azalması petrol piyasasında çöküşe yol açarken, sanayide kullanılan bakır, platin ve paladyumda da volatilite arttı.

Bakır fiyatları ise pandeminin hızlanmaya başladığı dönemde gerçekleşen düşüşün ardından başlattığı yükselişini hala devam ettiriyor.

Bakırın ton fiyatı 6 bin 973 dolar ile iki yıldan fazla bir sürenin en yükseğine ulaştı.
Bakır Yükselmeye Devam Ediyor
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Şili’de bazı madenlerin işletmesini üstlenen şirkette meydana gelen protestolar, üretim sıkıntısı için risk teşkil ediyor. İşçilerin ücret konusunda seslerini duyurabilmek için yaptıkları grevler Lundin Mining Corp.’ta faaliyetlerin durmasına sebep oldu. Bakır arzı Mart ayından bu yana aksayan üretim nedeniyle düşüş gösterdi.

Bu durum ise fiyatların söz konusu tarihten bu güne kadar neredeyse hiç bozulmadan süren, yukarı yönlü bir grafik çizmesini sağladı. Londra Metal Borsası’nda ton fiyatı 7 bin doların hemen altına çıkarak, 2018 yılının Haziran ayından bu yana en yükseğe ulaştı.

Şu sıralar 6.800 dolar civarından işlem görüyor. Gram fiyatı ise yüzde 1,15 artıda 3,18 dolarda seyretmekte. Öte yandan Çin’de hem üretimin hem de talebin istikrarını korumasının piyasanın iyimserliğini artırdığına dikkat çekiliyor. Çin salgının başlangıç noktası olmasına rağmen iki ay gibi kısa bir süre içinde kontrol altına almayı başardı.

Ekonomisini hızla toparlamaya başlayan Çin’de gayri safi yurt içi hasıla üçüncü çeyrekte %4,9 yükseldi. Analistler güçlü makro ekonomik verilerin ve artan talebin değerli metal piyasasını destekleyeceğini düşünüyor. ABD teşvik görüşmelerinin ve aşı haberlerinin de bakır fiyatlarında dalgalanma yaratması öngörülüyor.

ABD teşvik umutları petrolde yükseliş sağlasa da haftalık stok artışı yeniden kayıp getirdi.
Emtia Ürünleri
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Amerikan Petrol Enstitüsü’nün (API) verilerine göre, ham petrol stokları geçen hafta 600 bin varil arttı. Dünya genelinde vakaların 41 milyonu aştığı, birçok ülkede sosyal mesafe kısıtlamalarının yeniden hayata geçirildiği, kısaca ekonominin önündeki belirsizliğin arttığı dönemde petrol talebi de yeni bir çöküş ile karşı karşıya.

Bu olumsuz tablo fiyatlar üzerinde baskı yaratmaya devam ediyor. Ham petrolün varil fiyatı saat 14:27 ile %1,73 ekside 40,98 dolardan işlem görüyor. Bu düşük performansı ile emtia grubu arasında Çarşamba günü en fazla gerileyen oldu.

Emtia Ürünleri Anlık Fiyat Değişimleri için Tıklayın

Doğal gaz %2,23 değer kazancıyla en fazla yükselenler arasında başı çekerken, onu; %1,13 artışla bakır, %0,83 artışla kahve, %0,78 ile soya fasulyesi ve %0,88 artışla kakao izledi. Doğal gaz son bir yıl içinde yatırımcısına %25’ten fazla getiri sağladı.

Şu dakikalarda %0,62 artıda işlem gören gümüşün söz konusu dönemde sağladığı kazanç %39’a yakın olurken, %0,47 artıda seyreden platinde bu oran %7 olarak gerçekleşti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%