Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Yükselişini Sürdüren Bakır ve Gümüşün 2021’de Yeni Zirveleri Görmesi Bekleniyor

Analistler ekonomilerin toparlanmaya başlamasıyla bakır ve gümüş gibi emtialara talebin artacağını, fakat zayıf arz nedeniyle fiyatların bu yıl en parlak dönemlerinden birini yaşayacağını öngörüyor.
Yükselişini Sürdüren Bakır ve Gümüşün 2021’de Yeni Zirveleri Görmesi Bekleniyor

Koronavirüs vaka sayısı dünya genelinde 97 milyona doğru ilerliyor. Aralık ayında başlayan aşı çalışmaları şu an birçok ülkede hız kazanmasına rağmen vakalarda kayda değer bir düşüş olmadı. 2020 yılında finans piyasalarında sert dalgalanma yaşaması yatırımcıların risk iştahının azalmasına sebep oldu.

Hisse senetlerinden uzaklaşan yatırımcılar emtialara doğru kayarken bakır ve gümüş fiyatlarında sıçrama gerçekleşti. Analistler bu emtiaların 2021 yılında da yükselişini sürdüreceğini düşünüyor.

Emtia piyasasını etkileyecek ana unsurlar ise en büyük ekonomilerde meydana gelen toparlanmalar, imalat sektöründeki gelişmeler ve mali teşvikler olacak.

UBS analistleri bakırın ton fiyatının, yılın ilk yarısında 9 bin 500 dolar seviyesine çıkmasını bekliyor.
Bakır Fiyatları Yükselişte
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Londra Metal Borsası’nda bakırın tonu 8 bin dolara yakın işlem görüyor. Kontrat bazında ise şu dakikalarda %1,26 değer kazancıyla 3,65 dolarda seyrediyor. UBS analistleri imalat sektöründe toparlanmanın hızlanmasıyla birlikte, bakıra olan talebin artacağını, bunun da fiyatları yukarı çekeceğini bildirdi.

Analistler 469 ton civarında arz açığı olduğunu tahmin ediyor. Bu rakam ise 2021 yılında küresel talebin %2’sine tekabül ediyor. Bu tablo itibarıyla stokların az olup, talebin artması fiyatların yükselmesini sağlayacak. Bakırın ton fiyatı 2013 yılının başında 8 bin 125 dolar ile tüm zamanların en yükseğini görmüştü.

ABD Başkanı Joe Biden’ın 1,9 trilyon dolarlık teşvik açıklaması ise dolaylı olarak gümüşü destekleyen ana unsur olarak öne çıkıyor.
Gümüş Fiyatları Yükselişte
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Uzmanlar salgın nedeniyle sarsılan ekonomilerin ve açıklanan verilerin hala beklentilerin çok altında olduğunu belirtiyor. Salgının çıkış noktası olan Çin ekonomisi 2020 yılında %2,3 oranında büyüme gösterdi. Ancak 25 milyon vakanın görüldüğü ABD’nin ekonomik anlamda toparlanması zaman alacak gibi duruyor.

Biden hükümeti ekonomiyi canlandırmak için daha fazla desteği hayata geçireceğinin sözünü verdi. Genel ekonomi daha çok desteğe ihtiyaç olduğunu işaret ederken, bu durum doların zayıflamasına yol açıyor. Zayıf dolar ise emtia fiyatlarını destekliyor. Bu doğrultuda gümüşün, 2021 yılında geçen yıl olduğu gibi yükseliş trendinde kalması bekleniyor.

Gümüşün gramı şu dakikalarda %0,76 artıda 6,04 liradan işlem görüyor. Ons bazında ise %1,79 yükselişle 25,32 dolarda seyrediyor. Ekonomist Tuna Kaya, bu yıl gümüşün üçüncü en büyük sıçramasını gerçekleştirebileceğini söyledi. Gümüş fiyatının 2020 yılında %48 yükseldiğini söyleyen Kaya, özellikle Çin, Hindistan ve AB tarafında güneş enerji alanında yatırım planları olduğunu açıkladı.

Bu yatırımların hayata geçmesinin yoğun miktarda gümüş kullanımı anlamına geldiğini ifade eden Kaya, buna karşın arzın yetersiz olduğunu söyledi. Yüksek likidite, eksi faizler, düşük dolar endeksi gibi faktörlerin gümüş için 2021 yılının parlak geçeceği anlamına geldiğini anlattı.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum