Yatırım yapmaya başla!

Bakır Stokları Hızla Erirken, Fiyatlardaki Rallinin Sürmesi Bekleniyor

Coronavirüs salgını nedeniyle bakır üretiminin azalması, stokların da düşmesine yol açtı. Dünyanın tamamı için sadece bir haftalık stok kaldığı bilinirken, bu durum fiyatları destekliyor.
Bakır Stokları Hızla Erirken, Fiyatlardaki Rallinin Sürmesi Bekleniyor

Dünya genelinde 855 insanın hayatını kaybetmesine yol açan virüs salgını, tüm dengeleri alt üst etti. Yeni tip coronavirüs ilk olarak Aralık ayında ortaya çıktıktan sonra Şubat ve Mart aylarında artık dünyanın her noktasına ulaşmıştı.

Salgını durdurmak için devreye sokulan kısıtlamalar ekonomilerin çökmesine sebep olurken, ham petrol ve bakır gibi emtia fiyatları dip seviyeyi görmüştü.

Uzmanlar bakırda şaşırtıcı bir şekilde yükseliş olduğunu ve rallinin devam edeceğini düşünüyor. Öte yandan eldeki verilere göre dünyada sadece bir haftalık bakır stoku kaldığı biliniyor.

Küresel bakır stokları Mart ayından Temmuz sonuna kadar %40’tan fazla düşüş gösterdi.
Bakır Stokları Azaldı
Kaynak: Dunya.com

Şanghay Vadeli İşlemler Borsası (SHFE) depolarında bakır stokları 170 bin tona, Londra’da ise 97 bin tona geriledi. Londra’da stoklar 2007’den bu yana en düşük seviyeye indi. Alım-satım ve pozisyon mutabakatı için likidite havuzu olan LME açık tonajı 53 bin ton civarlarında.

Çin dünya bakır tüketiminin yarısından fazlasını tek başına kullanıyor. Verilere göre Çin’de sadece iki haftalık, dünyanın geri kalanında ise bir haftalık stok kaldı.

Pandemi etkisiyle dünyanın en büyük 10 madeninin 8 tanesinde üretim büyük ölçüde azaldı. Latin Amerika’da coronavirüs salgınından en kötü etkilenen Şili’de bakır üretimi 472 bin tona geriledi.

Bakır fiyatları yılın ilk çeyreğinde virüs salgını nedeniyle 2 dolar sınırına kadar gerilemişti.
Bakır Fiyatları
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Şu sıralar 3,05 dolardan işlem gören bakır, aynı zamanda yılın en yükseğinde seyrediyor. Son haftalarda stokların azalmasının yarattığı panik ve ABD Merkez Bankası’ndan gelen enflasyon odaklı açıklamalar fiyatları destekleyen en önemli faktörler oldu.

Roskill şirketi danışmanlarından Jonathan Barnes, bakırda rallinin devam edeceğini düşünüyor. Uzman isim tüketimde %3-4 arasında düşüş olmasına rağmen üretim kısmında da aksaklık olmasının fiyatları yukarı çektiğini ifade etti.

Yapılan açıklamada arz-talep dengesindeki bozulma dikkate alındığında, fiyatların 2008 küresel krizi zamanındaki gibi bir tablo çizdiği söylendi.

Fiyatlar 2011 yılının Şubat ayında 4,58 dolar ile tarihi rekorunu kırmıştı. Bu dönemde Londra’da bakırın tonu 10 bin doların üzerine çıkmıştı. Şu anda da oldukça yüksek seyrettiğine dikkat çekilirken, ABD ile Çin arasındaki ticaret çekişmesinin fiyatlar üzerinde baskı yaratan en önemli unsur olduğu belirtiliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum