Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bakır Fiyatları, Küresel Ekonomik Yavaşlama ile Sınırlanıyor

ABD-Çin ticaret savaşının ve küresel salgının ardından bakır fiyatlarında olumlu bir performans görülmesi bekleniyor.
Bakır Fiyatları, Küresel Ekonomik Yavaşlama ile Sınırlanıyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Bakır fiyatlarının, ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşın için potansiyel bir çözümün bulunduğu beklentileri ile 2020 yılı boyunca yükseleceği tahmin edilmişti. Öncesinde ise ticaret savaşının, küresel ekonomiyi yavaşlatacağı beklentileri ile düşüş eğilimi kaydediyordu.

Bakır fiyatları, 2020 yılına uzmanların beklentileri doğrultusunda yükselişle başladı. Aynı zamanda dünyanın dört bir yanındaki büyük altyapı projelerinde bir artış olacağı da tahmin edilmişti. O dönemde borsalardaki şişirilmiş değerlemelere kıyasla emtia fiyatları oldukça iyi performans gösteriyordu. Dolayısıyla yatırımcı ilgisi de artmıştı.

Ancak koronavirüs salgını tüm dünyaya yayıldı. Yatırımcının bu salgının Çin ekonomisine zarar vereceğinden korktukları için bakırdan çekilmeye başladılar ve fiyatlar düşüşe geçti.

Şimdi bakır fiyatlarında yaşanan bu süreci ve öncesinde yaşananları inceleyelim. Daha sonra da uzmanların bekelentilerine göz atalım:

Bakır Fiyatlarında 2019 ve 2020 Başında Neler Yaşadı?

ABD Başkanı Donald Trump ile Çin Devlet Başkanı Xi Jinping arasında iki yıldan uzun süre bir ticaret savaşı yaşandı. Trump, ticaret savaşında Çin’e karşı ciddi önlemler açıkladı. Bu açıklama ile bakır fiyatları 2019 yılında önemli bir darbe almış oldu. Üstelik bu savaş, küresel ekonomik büyümeyi de vurdu.

Bakır Fiyatlarının 2019 Seyri
Görsel Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Ancak yıl sonuna doğru iki ülke arasında bir çözüm olasılığı ortaya çıktı. Bu sayede bakır fiyatları toparlanma eğilimi göstermeye başladı. Ancak ufukta bekleyen başka bir sorundan kimsenin haberi yoktu.

14 Ocak tarihine kadar fiyatlar, ticaret savaşına ilişkin olumlu haberlerle önemli bir toparlanmaya göz kırptı. Bunun kanıtı olarak fiyatlar 2,87 dolardan kapandı. Ancak 15 Ocak günü başlayan keskin düşüş, 3 Şubat tarihine kadar devam etti.

Bakır Fiyatları 3 Aylık Seyir
Görsel Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Bu süreçte, bakır fiyatları 2,50 dolara kadar geriledi. Çin’in Wuhan kentinden başlayan koronavirüsün yayılmasıyla ilgili haberler, yatırımcılar arasında endişe yaratmaya başlamıştı. Salgının, ekonomi üzerinde potansiyel bir düşüş yaratacağı söylenmeye başlandı.

Elbette bu süreçte, henüz bakır yatırımcıları virüsün ne kadar tehlikeli bir boyutta olduğunu bilmiyordu. Ayrıca Çin’in ekonomisini ne kadar etkileyebileceği konusunda da kararsızlardı.

Bakır Fiyatlarındaki Mevcut Görünüm Nasıl?

Bakır, Şubat ayının büyük bir bölümünden Mart ayının başına kadar sabit kaldı. Bu sürede Dünya Sağlık Örgütü (WHO), koronavirüsü küresel bir salgın olarak ilan etti.

Pandemi ilanının ardından 2 Mart’tan 23 Mart’a kadar bakır fiyatları yüzde 19 oranında düşüş kaydetti. Bakır vadeli işlemlerinin ise 2020 başından bu zamana kadar 2,10 dolara ulaştığı görülüyor.

Bakır Fiyatlarında Yüzde 19'luk Düşüş
Görsel Kaynak: Piyasa.Paratic.com

24 Mart’ta Çin Wuhan kendindeki 76 günlük karantinayı kaldırdı. Bunun sonucunda fiyatlarda yeniden yükseliş görülmeye başlandı. Aynı zamanda, 2020 bahar ayları için en iyi bakır haberi de bu oldu.

Bakır emtiası tüm bu süreçler boyunca yüzde 19,3 kayıp yaşadı. Şimdi ise trendin tersine döndüğü görülüyor ve fiyatlar yüzde 7,6 oranında artış kaydetti.

Çin Karantinası Sonrası Toparlanma
Görsel Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Çin, bakır için küresel talebin yüzde 50’sinden fazlasını oluşturuyor. Buna karşın Çin dışındaki diğer ülkelerde koronavirüsün etkisine çok daha fazla odaklanılıyor.

ABD ve Avrupa’daki durum, bakır fiyatlarının daha da artmasını önlemeye devam ediyor. Çünkü küresel ekonomideki çöküşe ek olarak, karantinalara bağlı işten çıkarma, fabrika kapanışlarının talebi düşürebileceği tahmin ediliyor. Aynı zamanda salgının, ekonomik aktiviteyi öngörülebilir bir dönüm noktası olmaksızın duraksatması da bunun nedenlerinden birisidir.

Virüsün hala etkinliğini koruması; Çin, ABD ve Avrupa gibi önemli ticaret ortaklarının tüketiminin düşük olması bekleniyor. Tüm bunlar ise bakır fiyatlarının talepteki düşüşe bağlı olarak azalacağı anlamına geliyor.

2020 için Bakır Tahminleri Ne Yönde?

Bakır Tüketimi Dünya Geneli Sektörel Dağılım
Görsel Kaynak: Statista

Bakır fiyatları; ekonomik aktivite, alt yapı projeleri ve inşaat ile yakından ilişkilidir. Yukarıdaki grafikte, bakır tüketiminin dünya çapında sektörlere göre dağılımını görüyorsunuz. Ayrıca koronavirüsün neden olduğu ekonomik çöküşün fiyatları bir süre daha düşük tutması bekleniyor.

Analistlere göre; virüsün ikinci çeyreğin sonuna kadar devam etmesi durumunda, bakır fiyatları bir süre daha baskılanacak. Beklentiler ise fiyatların 2,50 doların altında kalması yönünde.

S&P Global Platts Çelik ve Hurda Kıdemli Direktörü Keith Tan, şu yorumu yaptı:

Keith Tan Bakır YorumuBakır fiyatlarını şekillendirecek üç temel güçten bahsediliyor. Bunlardan ilki, Çin’deki verilerin gerçeği yansıtıp yansıtmadığının doğrulanmasıdır. Bildiğiniz gibi Çin’in gerçek verileri sakladığı ve istatistiklerin yanlış olduğu gerekçesiyle suçlanıyor.

Eğer Çin’deki verilerin doğruluğu sağlanırsa bakır için iyi bir haber olması bekleniyor. Çin vakalarındaki düzleşme eğrisinin doğrulanmasıyla fiyatların yukarı yönde hareket edeceği düşünülüyor. Eğer tersi söz konusu olursa fiyatların daha da düşeceği öngörülüyor.

İkinci bir güç ise virüsün küresel boyutudur. Çin bakır piyasasında kilit bir oyuncuyken, talebi büyük ölçüler diğer ülkeler için ürettiği ürün ve hizmetlere olan talepten kaynaklanmaktadır. Küresel bir yavaşlama, bakırdaki yukarı yönlü hareketleri sınırlandıracaktır.

Üçüncü itici güç ise ekonomileri canlandırmak için potansiyel alt yapı yatırımlarıdır. Virüsün atlatılmasından sonra ülkelerin alt yapı yatırımlarına öncelik verebileceği düşünülüyor.

Örneğin; Trump, ABD Kongresi’ni ülkedeki büyük ölçekli ve uzun vadeli alt yapı projelerini finanse etmeyi amaçlayan 2 trilyon dolarlık devasa bir tasarıyı onaylamaya zorlayarak bir adım attı. Diğer ülkelerde de böyle girişimler görülürse bakır fiyatları desteklenecektir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu