Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bakır Fiyatları Artan Taleple Yükselirken, Tahminler Yukarı Revize Edildi

Analistler bakırda boğa piyasasını işaret ederken, önümüzdeki altı ay veya bir yıl içinde tonunun 8 bin doları geçeceğini düşünüyor.
Bakır Fiyatları Artan Taleple Yükselirken, Tahminler Yukarı Revize Edildi
Son Güncelleme: 
Yorum

Aylardır yaşadığımız virüs salgınını kontrol etmek amacıyla uygulanan tecritler dünyanın en büyük bakır madenlerinde üretimi durdurdu. Azalan arz fiyatlarda yükseliş olarak etkisini gösterirken, son aylarda Çin gibi büyük ekonomilerin açılması ve artan talep bakır fiyatlarının rallisini hızlandırdı.

Dünyanın tamamı için sadece bir haftalık stok kaldığının bilinmesi de fiyatların tırmanışını destekledi. Analistler bu gelişmeler doğrultusunda fiyat beklentilerini yükseltti.

Londra Metal Borsası‘nda üç ay vadeli bakır fiyatları %2,3 yükselişle, ton başına 6830 dolara ulaştı.
Bakırın Ton Fiyatı 2 Yıln En Yükseğinde
Kaynak: Londra Metal Borsası

Fiyatlar 2018 yılının Haziran ayından bu yana en yüksek seviyeye ulaştıktan sonra hafif geriledi. Covid-19 virüsü ilk olarak Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkmıştı. Uygulanan katı karantina kuralları sayesinde salgın diğer ülkelere kıyasla çok daha çabuk bir şekilde kontrol altına alındı.

Ağustos ayında Çin’de imalat sektörü son 10 yılın en güçlü genişlemesini kaydetti. Metale olan ihtiyaç başta bakır olmak üzer demir ve çinko gibi maddelerin de fiyatlarının yükselmesini sağladı.

Emtia Fiyatları ve Uzman Analizleri için Tıklayın

Üretimin aksaması stokların azalmasına sebep olduğundan zaten fiyatların artmasını sağlamıştı. Bir de artan talep eklenince bakırdaki ralli kaçınılmaz oldu. Metal uzmanı Robin Bhar, Çin’de bakır açığı olduğunu ve ithal etmesi gerektiğini söyledi.

Citigroup analistleri, önümüzdeki 6 veya 12 ay içinde bakırın ton fiyatının 8 bin doları bulacağını düşünüyor.
Bakır Yükselişe Devam Ediyor
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Stok/üretici marjı varsayımlarına dayanarak tahminde bulunan kurum analistleri 2021 yılında muhtemelen bakırda 300 bin tonluk bir açık olacağını belirtti. Boğa piyasası beklentisi olduğunu belirten analistler, bu yılın son çeyreğinde ton başında 6.500 dolar civarında seyredeceğini tahmin ediyor.

Fiyatlar en son 2013 yılında 8.000 dolara ulaşmıştı. Aralık vadeli bakır işlemlerinde fiyatlar şu dakikalarda %0,26 artıda 3,04 dolardan işlem görüyor. Dün 3,02’den kapanan kontrat fiyatı 2020’nin başından bu yana en yüksek seviyelerde hareket ediyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%