Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bakır Ekside Fiyatlanırken Uzun Vadeli Beklentiler Yüksek

Daha güçlü dolar ve süregelen talep endişeleriyle yönlendirilen bakır vadeli işlemleri, bugünkü seansta 4,31 ila 4,35 dolar gibi dar bir aralıkta hareket etti.
Bakır Ekside Fiyatlanırken Uzun Vadeli Beklentiler Yüksek
Son Güncelleme: 
Yorum

Dün 4,34 dolardan kapanış yapan ons türü bakır, güne yatay başladıktan sonra gün içi en düşüğünü TSİ 13.15’te kaydetti.

TSİ 14.35’te yüzde 0,60 ekside fiyatlanan değerli maden, 9 Ağustos’taki 4,24 doların üzerinde olsa da Mayıs’taki 4,88 dolarlık zirvenin çok altında kaldı. Ancak son dönemdeki gerileme bakırın yıllık bazda yüzde 52’lik kayda değer kazancının önüne geçemedi.

Bakır için görünüm, ABD’nin devasa altyapı programları ve yeşil enerjiye geçiş gibi faktörlerle parlak kalmaya devam ediyor.
Bakır 11 Ağustos
KAYNAK: piyasa.paratic.com

Bu arada Pazartesi günü önde gelen enerji danışmanlığı şirketi Wood Mackenzie tarafından yayımlanan not da bakır talebi için görünümü aydınlattı. Raporda güneş enerjisi daha yaygın hale geldikçe bakır talebinin kayda değer kazanımlar elde edeceği öngörüldü.

Temel senaryoda güneş enerjisi üretiminden kaynaklanan bakır talebinin 2020’de 0,4 milyon tondan 2040’a kadar yılda 0,7 milyon tona çıkacağı tahmin edildi.

Küresel ısınmanın 2 santigrat derece ile sınırlandırılması durumunda, güneş enerjisi sektöründeki bakır tüketiminin 2040 yılına kadar 1,3 milyon tona yükseleceği, sıcaklık artışları 1,5 santigrat derece ile sınırlandırılabilirse, endüstrinin metal tüketiminin önümüzdeki yirmi yılda yılda 1,6 milyon tona çıkabileceği tahmin edildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%