Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakanlıktan Sert Tepki: Edepten Yoksun Bir Linç Girişimidir

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı basında son zamanda yer alan haberleri sert bir dille yalanlayarak ilgili kişilere soru yöneltti.
Bakanlıktan Sert Tepki: Edepten Yoksun Bir Linç Girişimidir
HABER GİRİŞ

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı bugün basında çıkan haberlere karşı yazılı açıklamada bulundu. İftira karşı zorunlu açıklama olarak bildirdiği metinde, bakanlığın merkez biriminde görev yapan kişilere ödenen promosyon ve giyim yardımı ihalesini ele aldı.

3 bin 661 personel komisyon marifetiyle 15 Haziran 2022-14 Haziran 2025 tarihlerini kapsayan 36 aylık dönem için maaş protokolü ihalesi yapıldığı bildirildi. Söz konusu ihaleye katılan 6 bankadan 14 bin 520 lirayla en yüksek teklifi veren Türkiye Halk Bankası ile protokol imzalandığı kaydedildi.

Promosyon ödemelerininse tek seferde peşin olarak 25 Haziran 2022 tarihinde Türkiye Halk Bankası tarafından personelin kendi hesabına yatırıldığına dikkat çekildi. Bakanlık hesabına yatırılan herhangi bir tutarınsa bulunmadığına işaret edildi.

Gerçeğe Aykırı ve Basın Etiği ile Bağdaşmayan Haberler

Atatürk Havalimanı Millet Bahçesi açılışına personel katılımının zorunlu tutulmasına dair çıkan haberlere de değinen bakanlık, böyle bir durumun mümkün olmadığını vurgulayarak şöyle ekledi;

“Promosyon sözleşmesine Millet Bahçesi açılış harcaması eklendiği ve memurlara ödenmesi gereken kişi başı tutarın düşürüldüğü iddiası da tamamen yalan, iftiradır.”

GCM Yatırım Banner

Bunlara ek olarak aynı yayın organının giyim yardımı konusunda da kasıtlı olarak gerçeğe aykırı ve basın etiği ile bağdaşmayan haberlere yer verdiği söylendi. Yardımın, bakanlığın merkez ve taşra birimlerinde görevli olanlar tarafından 14 bin 693 kişiye yapıldığı paylaşıldı.

“Şimdi Biz Soru Soruyoruz”

Yardım yapılan kişiler arasında bakan ve bakan yardımcılarının olduğu yönündeki iddiaların da tamamen hayal ürünü olduğu belirtildi. Giyim yardımı alımına ilişkin olarak 30 Haziran 2022 tarihinde saat 14.30’da açık ihale yapıldığı ve tüm bilgilerin Kamu İhale Kurumunun Elektronik Kamu Alımları Platformu sisteminde açık erişimli olarak bulunduğu iletildi.

Bakanlık yaptığı yazılı açıklamada; “Hal böyleyken gerçekle uzaktan yakından ilgisi olmayan konuları haber diye gündeme taşımak en hafif tabiriyle haksız, edepten yoksun bir linç girişimidir.” dedi.

Konuyla ilgili hukuki sürecin başladığını duyuran bakanlık, “Günlerdir köşelerinden bize soru soranlara şimdi de biz soruyoruz. Birilerinden duyduğunuz yalanları, dedikoduları hangi Bakanlık kaynağına sorarak teyit ettiniz de köşenize taşıdınız? Duyduğunu, dedikoduyu “haber” diye yazmak hangi gazetecilik ahlakına sığıyor? İddianızı ispat edecek belgeleri de haber yapabilecek misiniz?” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.