Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakanlık’tan Çin Menşeli Bazı Ürünlerin İthalatına Damping Önlemi

Ticaret Bakanlığı yaptığı incelemeler neticesinde, Çin’den ithal edilen bazı ürünlerde damping önleminin kaldırılmaması gerektiğine karar verdi.
Bakanlık’tan Çin Menşeli Bazı Ürünlerin İthalatına Damping Önlemi
HABER GİRİŞ

Ticaret Bakanlığı, İthalatta Haksız Rekabetin Önlenmesine İlişkin Tebliği Resmi Gazete’de yayımladı. Tebliğin amacının Çin Halk Cumhuriyeti menşeli “çerçevesiz cam aynalar” ürünü ithalatına yönelik başlatılan ve Ticaret Bakanlığı İthalat Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen nihai gözden geçirme soruşturmasının tamamlanması neticesinde alınan kararın yürürlüğe konulması olduğu belirtildi.

Yapılan soruşturma sonucunda söz konusu önlemin kaldırılması halinde dampingin ve zararın devam edebileceği veya yeniden ortaya çıkabileceği sonucu elde edildi.

Buna göre Çin menşeli çerçevesiz cam aynaların ithalatında dampinge karşı önlemin CIF bedelinin yüzde 27’si oranında uygulanmaya devam edilmesine karar verildiği bildirildi.

Kalınlığı 1,6 milimetre ve altında olan çerçevesiz cam aynaların ithalatında uygulanacak önlem içeren tebliğ, bugünden itibaren yürürlüğe girdi.

Açıklamada, bu uygulamanın gümrük idarelerinin 4. madede GTP’si, eşya tanımı ve menşe ülkesi belirtilen eşyanın, diğer mevzuat hükümleri saklı kalmak kaydıyla, serbest dolaşıma giriş rejimi kapsamındaki ithalatında karşısında gösterilen oranda dampinge karşı kesin önlemi tahsil ettiği belirtildi.

GCM Yatırım Banner

Tüm firmaları içeren tebliğin açıklamasında “Bilgilendirme raporunda soruşturma konusu ürün ve benzer ürün ile ilgili açıklamalar genel içerikli olup uygulamaya esas olan TGTC’de (İstatistik Pozisyonlarına Bölünmüş Türk Gümrük Tarife Cetveli), yer alan GTİP (Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonunu ) ve 4. maddede yer alan tabloda belirtilen eşya tanımıdır. Önleme tabi ürünün TGTC’de yer alan tarife pozisyonunda ve/veya tanımında yapılacak değişiklikler bu Tebliğ hükümlerinin uygulanmasına engel teşkil etmez.” bilgisine yer verildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.