Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakanlık Tespit Etti! İşletmelere Fahiş Ceza Kesildi

Ticaret Bakanlığı bugün fahiş fiyat artışı ve stokçuluk uygulayan işletmelere karşı sert önlemler alındığını duyurdu. Detaylar haberin içerisinde;
Bakanlık Tespit Etti! İşletmelere Fahiş Ceza Kesildi
HABER GİRİŞ

Ticaret Bakanlığı bugün resmi X hesabı üzerinden fahiş fiyat artışı ve stokçuluk yapan işletmelere yönelik uygulanan cezalar hakkında bilgi verdi. Bakanlık, fahiş fiyat artışı ve stokçuluk yaptığı tespit edilen işletmelere toplamda 103 milyon lira para cezası uygulandığını açıkladı.

Piyasa işleyişini ve serbest rekabeti bozan, tüketicilerin mağduriyetine neden olan fahiş fiyat artışı ve stokçuluk gibi uygulamalara karışan işletmelerin tespit edildiği kaydedildi.

Tespit edilen işletmelere ise Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu tarafından toplam 103 milyon 160 bin 995 lira idari para cezası uygulandığı bildirildi.

Tarifeye Aykırı Ekmek Satan İşletmelere Ceza

Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu’nun 19 Ocak 2024 tarihli 35’inci toplantısında tarifeye aykırı şekilde ekmek satışı yapan işletmelere yönelik denetimler gerçekleştirildiğine dikkat çekildi. Tarifeye aykırı şekilde ekmek satan işletmelere 55 milyon 869 bin 477 lira idari para cezası verildiği vurgulandı.

Söz konusu toplantıda otomotiv sektörüyle ilgili de kararlar alındığı bildirildi. Piyasada darlık yaratıcı ve serbest rekabeti bozan faaliyetlerde bulunan 8 işletmeye toplam 27 milyon 82 bin 889 lira idari para cezası uygulandığı belirtildi.

GCM Yatırım Banner

20 hazır beton ve çimento üreticisi işletmeye ise fahiş fiyat artışı nedeniyle 4 milyon 969 bin 335 lira idari para cezası verildiğine işaret edildi. Tavukçuluk sektöründe faaliyet gösteren 8 işletmeye ise fahiş fiyat artışı nedeniyle 4 milyon 969 bin 335 lira idari para cezası verildiği eklendi.

Ticaret Bakanlığı açıklamasında, haksız ticari uygulamalar ve eylemlerde bulunanlarla ilgili idari tedbirleri almaya kararlılıkla devam edileceğinin altını çizdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın