Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bakanlık Otomotiv Şirketlerine Ceza Yağdırdı: 35 Milyon TL

Otomotiv sektöründe 6 ay 6 bin kilometre düzenlemesine uymayan yetkili bayilere ve oto galerilerine 35,1 milyon TL ceza verildi. İşte detaylar;
Bakanlık Otomotiv Şirketlerine Ceza Yağdırdı: 35 Milyon TL
Yorum

Ticaret Bakanlığı, otomotiv sektörüne yönelik denetimlerini sürdürüyor. İkinci el otomobilde 6 ay 6 bin kilometre kriterine aykırı faaliyette bulunan yetkili bayilere ve oto galerilerine uygulanan idari para cezasının 35 milyon 110 bin 527 TL olduğunu açıkladı.

Düzenleme ile birlikte Temmuz 2023’ten önce ikinci el kara taşıtı ticaretiyle uğraşanlar, otomobil ve arazi taşıtlarının pazarlanmasını veya satışını, ilk tescil tarihinden itibaren 6 ay ve 6000 km geçmedikçe doğrudan veya dolaylı yoldan yapamıyordu.

Bakanlıktan aktarılan bilgilerde, 6 ay 6 bin kilometre düzenlemesi olarak adlandırılan kısıtlama bünyesinde, denetimler sonucunda 36 işletmeye 16 milyon TL’ye yakın idari para cezası uygulandı.

1-8 Mart döneminde yapılan denetlemeler sonucunda ise 47 işletmeye 19,2 milyon TL ceza verildi.

Bakanlığın otomobil yetkili bayilerine ve oto galerilerine uyguladığı idari para cezası 35,1 milyon TL’ye ulaştı.

Rekabeti bozucu faaliyetlerde bulunanlara ve kurallara uymayanlara yönelik denetimlerin devam edeceği vurgulandı. (AA)

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu