Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakanlık, Et Ürünleri İşletmelerine Yönelik Denetimleri Artırdı

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde ülke genelinde denetimlerini artırdığını duyurdu. Detaylar haberin içerisinde;
Bakanlık, Et Ürünleri İşletmelerine Yönelik Denetimleri Artırdı
HABER GİRİŞ

Kurban Bayramı öncesinde Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan açıklama geldi. Bakanlık, tüketicilerin gıda konusunda sağlığının en üst düzeyde korunması için bayram öncesinde denetimlerini artırdığına işaret etti.

Söz konusu kapsamda piyasaya arz edilecek her gıdanın insan, hayvan ve bitki sağlığını ayrıca çevre ve tüketicinin korunması için güvenilir olmasının önem arz ettiğine dikkat çekti.

Tarım ve Orman Bakanlığı konuya ilişkin il müdürlüklerine talimat gönderdi. Talimatta, kurban etlerinin parçalanması ile kıyma çekimi gibi işlemlerin et ve et ürünleri konusunda faaliyet gösteren kayıtlı/onaylı gıda işletmeleri tarafından yapılması için önlemlerin alınması söylendi.

Ayrıca bayram sürecinde kıyma makinesi, bıçak gibi kullanılan tüm aletle ekipmanların temizliği, dezenfeksiyonu ve depolanmasına yönelik et/et ürünleri konusunda faaliyet gösteren işletmelere yapılacak resmi kontrollerin artırılması talep edildi.

Gıda Denetimleri Aralıksız Devam Ediyor

Bayram sürecinde tüketiminin artması beklenen unlu mamuller, tatlı, şeker ve şekerli mamullerin üretim/satış yerleri ile gıda satış ve toplu tüketim yerlerinin denetimlerine ağırlık verilmesi istendi.

GCM Yatırım Banner

Gönderilen talimatta gıdaların ve ham maddelerin son tüketim tarihi, muhafaza koşulları ile etiket bilgilerinin kontrol edilmesinin önemine ise vurguda bulunuldu.

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın diğer bir taraftan 7 bin 642 gıda kontrol görevlisiyle gıda denetimlerini aralıksız sürdürdüğünün bilgisi verildi. 2023 yılının başından bu yana kadar 496 bin 512 gıda kontrolü yapıldığına dikkat çekildi.

Bahsi geçen denetimlerde laboratuvarda analiz edilmek üzere 29 bin 887 numunenin alındığı paylaşıldı. Tespit edilen uygunsuzluklarla ilgiliyse ürünlerin toplatılması, imha edilmesi, idari para cezaları ve adli birimlere suç duyurusunda bulunulması gibi işlemlerin yapıldığı belirtildi.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.