Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakanlığın Fahiş Fiyat Mücadelesi İş Dünyasından Destek Aldı

Ticaret Bakanlığı öncülüğünde fahiş ve spekülatif fiyat artışlarına yönelik alınan önlemlerle ilgili iş dünyasının temsilcileri değerlendirmede bulundu.
Bakanlığın Fahiş Fiyat Mücadelesi İş Dünyasından Destek Aldı
HABER GİRİŞ

Ticaret Bakanlığı, seçimlerin ardından geçen 3 ayda başta otomotiv piyasası olmak üzere, fahiş fiyat, vatandaşı yanıltıcı reklam ve tanıtımlar, stokçuluk ile sahte ürün gibi pek çok konuda önlemler aldı. Bu mücadele iş dünyasının temsilcileri tarafından memnuniyetle karşılandı.

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, piyasaları regüle eden birçok öncü tedbirin alındığı ve reel sektörün ihtiyaçlarına hızla karşılık verildiği bir dönem olduğunu belirtti. Avdagiç bu dönemde, halkın satın alma gücünün korunması ve özellikle fiyat istikrarının sağlanmasına yönelik önemli ve sonuç alıcı icraatlar yapıldığını söyledi.

Ticaret Bakanlığı ile özel sektör arasındaki iş birliğinin bu süreçte somut sonuçlar verdiğini belirterek, “Tedbirler, yerli üretimin yaygınlaştırmasını, insanımızın gücünü ekonomiye ve ticarete entegre etmesini teşvik etti. Bu bağlamda, fiyat dalgalanmasını sosyolojik bir olgu olarak da değerlendiriyoruz.” açıklamasında bulundu.

Avdagiç, ürün tedarikinin her koşulda devam etmesi, yerli üreticiyi koruyan piyasa yapıcı aksiyonların iş dünyasına geçen 90 günde güven verdiğini belirterek, hizmet ihracatı ile mikro ihracat yapan firmalarımın dünya ile rekabetini sağlamak amacıyla yeni bir süreç gerçekleştirdiklerini söyledi.

ATO ve MÜSİAD’dan Açıklama

Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Gürsel Baran ise bu dönemde özellikle otomotiv sektöründe yaşanan stokçuluk ve erişim soruna dikkat çekti. Alınan tedbirlerin piyasada oldukça olumlu karşılandığını söyleyen Baran, ikinci el otomotiv fiyatlarındaki köpük ve şişirmelerin Ağustos’ta ortadan kalktığını söyledi.

GCM Yatırım Banner

Sıfır otomobilde erişim sorunu yaşanmadığını vurgulayan Baran, sahte ilanlar için alınan önlemler ve araç satış sınırlaması gibi uygulamaların piyasanın dengelenmesinde etkili olduğunu ifade etti. Otomotiv piyasası dışında, özellikle temel tüketim ürünlerindeki fahiş fiyat ve stokçuluk lobisine karşı da mücadele yürütüldüğünü sözlerine ekledi.

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkan Yardımcısı Abdurrahman Uzun, Ticaret Bakanlığı’nın ikinci el araç piyasasındaki kayıt dışılığın ve fahiş fiyat artışlarının önüne geçmek amacıyla yaptığı düzenlemelerin sektörü rahatlatmaya başladığına ve fiyatlarda düşüş yaşandığını söyledi.

Stokçuluk ve fahiş fiyat uygulamalarına yönelik tedbirleri desteklediklerini belirten Uzun, “Vatandaşlarımızın otomotiv piyasasında oluşturulmaya çalışılan arz-talep dengesizliğinde mağduriyet yaşamaması, bizlerin de nihai önceliği durumundadır.” diye konuştu. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.