Yatırım yapmaya başla!

Bakan Yardımcısı Sayan: WhatsApp Çökerse Vatandaşlarımız Alternatifsiz Değil

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, dün yaşanan WhatsApp kesintisine yönelik olarak alternatiflerinin olduğunu söyledi.
Bakan Yardımcısı Sayan: WhatsApp Çökerse Vatandaşlarımız Alternatifsiz Değil

Sosyal medya kullanımı ülkemizde ve tüm dünyada insanların vazgeçilmezleri arasına son yıllarda girmeyi başardı. Facebook, Instagram, Twitter, WhatsApp ve daha pek çok sosyal medya platformu milyonlarca kullanıcının buluşma noktası haline gelmiş durumda. Bu uygulamalarda zaman zaman yaşanan erişim sorunları dünya genelinde büyük yankı uyandırıyor.

Bu olaylardan sonuncusu geçtiğimiz gün yaşandı. Aynı şirketin kanatları altında bulunan popüler uygulamalar olan Facebook, Instagram ve WhatsApp’ta erişim sorunları yaşandı. Facebook ve Instagram’da görseller görünmez iken WhatsApp’ta kullanıcılar birbirine dosya yollayamadı.

Yaşanan bu durum milyonlarca kullanıcıyı rahatsız etti. Türkiye’nin de etkilendiği sorun dünyanın birinci gündem maddesi haline geldi. Yaşanan sorun sonrası Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Ömer Fatih Sayan’dan WhatsApp’a yönelik alternatifimiz var açıklaması geldi.

Bakan Yardımcısından WhatsApp Açıklaması

Bakan Yardımcısından WhatsApp Açıklaması

WhatsApp günümüzde açık ara en çok kullanılan anlık mesajlaşma uygulamalarının başında geliyor. Dün yaşanan sorun sonrası otoritelerden çarpıcı açıklamalar geldi. Ülkemizde ise Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, WhatsApp’ta yaşanan erişim sorunu ile dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Bakan Sayan geliştirdikleri yerli yazılımlar olduğunu vurguladı ve şu açıklamalarda bulundu. “Instagram, WhatsApp ve Facebook servislerindeki kesintiler, bu 3 şirketin hangi verileri birbiriyle ve başka kimlerle paylaştığı sorusunu akıllara getiriyor.

Şeffaf bir şekilde sorunun kaynağını açıklamalarını bekliyoruz. Vatandaşlarımız alternatifsiz değiller. BİP, LAFF, DEDİ gibi yerli ve milli uygulamaların önemi bir kez daha ortaya çıktı. WhatsApp’tan resim yollayamayanlar için iyi ki yerli alternatiflerimiz var.”

Facebook Açıklama Yaptı

Facebook Açıklama Yaptı

Dün yaşanan ve dünyanın büyük bölümünü etkisi altına alan erişim sorunu ile ilgili Facebook açıklama yaptı. Şirket açıklamasında sebebe dair açıklama yapmazken, “Bazı kullanıcılar, uygulamalarımızda ve platformlarımızda görüntü, video ve diğer dosyaları yükleme veya gönderme konusunda sorun yaşadı. Sorun çözüldü ve herkes için yüzde 100 geri dönmeliyiz. Bu rahatsızlık için özür dileriz.” ifadelerine yer verdi.

Facebook, WhatsApp ve Instagram’da aynı anda yaşanan sorun akıllara merkezi bulut sistemlerine saldırı ihtimalini getirmişti. Sorun sonrası milyonlarca kullanıcı Twitter üzerinden tepkilerini dile getirdiler.

Hatırlanacağı üzere yakın geçmişte yine benzer şekilde aynı platformlarda erişim sorunları yaşanmıştı. Sosyal medya devinden konuyla ilgili tatmin edici bir açıklama gelmemiş olması ileriye dair düşündürücü.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum