Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Yardımcısı Ağar’dan Yıl Sonu İhracat Hedefi Açıklaması

Ticaret Bakanı Yardımcısı Volkan Ağar, yıl sonu ihracat hedefinin 265 milyar dolar olduğunu söyledi. Detaylar şöyle...
Bakan Yardımcısı Ağar’dan Yıl Sonu İhracat Hedefi Açıklaması
HABER GİRİŞ

Ticaret Bakan Yardımcısı Özgür Volkan Ağar, Uluslararası Tekstil Bienali’ne de ev sahipliği yapacak 92’nci İzmir Enternasyonal Fuarı töreninde açıklamalarda bulundu. Bakan Yardımcısı Ağar, salgın, Rusya-Ukrayna Savaşı, 6 Şubat deprem felaketi ve son olarak ana ihracat pazarı Avrupa Birliği’nin daralan talebi nedeniyle içte ve dışta üretimin ve ticaretin yavaşladığını söyledi.

Ağar, olumsuz koşullara rağmen Türkiye’nin 2023 yılının ilk çeyreğinde yüzde 4, ikinci çeyreğinde yüzde 3,8 büyümeyi başardığını hatırlattı ve 12 çeyreklik süregelen kesintisiz bir büyüme performansını korumayı başardığını ifade etti. Ağar bu yılın sonunda ihracat hedeflerinin 265 milyar dolar olduğunu söyledi.

Bakan Yardımcısı Ağar, ihracat üssü olarak İzmir’in kuruluş yıllarından bu yana Türkiye’nin kalkınmasında, dışa açılmasında önemli bir rol oynadığını belirterek, “Ülkemiz ihracatı açısından büyük önem taşıyan İzmir’den yapılan ihracat 2022 yılında 17 milyar dolar olmuştur. Önümüzdeki beş yıllık dönemde de ekonomi politikalarının en temelinde yine ihracat olacak.” açıklamasında bulundu.

İçeride sağlıklı ve dengeli bir ekonomik model ile ihracatın büyüme motoru olacağını kaydeden Ağar, “Ülkemizin yakalamış olduğu bu ihracat başarılarının yalnızca sayısal bir başarı olmadığını ihracatçılarımızın yıllar itibariyle katma değeri arttırma ve ileri teknoloji odaklı yaşadığı niteliksel bir dönüşümün de sonucu olduğunun farkındayız.” diye konuştu.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın