Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Yanık Duyurdu: Toplu Taşıma Destek Ödemesinde Yüzde 50 Artış

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, toplu taşıma araçları için başlatılan gelir desteği ödemesinde artış yapıldığını duyurdu. Detaylar haberde;
Bakan Yanık Duyurdu: Toplu Taşıma Destek Ödemesinde Yüzde 50 Artış
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, bugün İstanbul’da gerçekleştirdiği esnaf ziyaretinde gazetecilere açıklamalarda bulundu. Yanık, toplu taşıma araçları için başlatılan gelir desteği ödemesinde düzenleme yapıldığını duyurdu.

Yanık, sekiz yıl önce toplu taşıma araçları için uygulamaya konulan gelir desteği ödemesinin bu yıl itibarıyla yüzde 50 artırıldığı bilgisini verdi.

Yanık, Gelir Desteği Ödemesindeki Güncel Tutarları Paylaştı

Bakan, Resmi Gazete’de bugün yayımlanan “Ücretsiz Seyahat Kapsamında Yapılacak Gelir Desteği Ödemesine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” konusuna ilişkin detaylı bilgiler sundu.

“Engelli ve yaşlı vatandaşlarımız, ücretsiz seyahat yaptıklarında onların seyahat ücretlerini aslında devlet olarak biz ödüyoruz” diyen Yanık, şehir içi toplu taşıma faaliyeti gösteren belediyeler dahil olmak üzere özellikle özel sektör taşımacılığının bu anlamda ücretlerin artırılmasıyla alakalı talepleri dikkate aldıklarını belirtti. Bu doğrultuda, 2022 yılında olduğu gibi yeni bir güncelleme yaptıklarını ifade etti.

Temmuz Ayından İtibaren Geçerli Olacak

Güncel fiyatların 1 Temmuz 2023’ten itibaren geçerli olacağını söyleyen Yanık, İstanbul ve Ankara’da şehir içi toplu taşıma aracı için yaptıkları ödeme tutarının 2 bin 992 liradan 4 bin 500 liraya yükseldiğini ifade etti.

GCM Yatırım Banner
Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Twitter / @deryayanikashb

Diğer büyükşehirlerde, şehir içi toplu taşıma aracı için yapılan ödemelerin 2 bin 250 liradan 3 bin 375 liraya, büyükşehir belediyesi olmayan illerde şehir içi toplu taşıma aracı için yapılan 1.800 liralık ödemenin 2 bin 700 liraya yükseltildiği bilgisini verdi.

Ayrıca şehir içi özel deniz yolu ulaşım aracı için yapılan ödemenin 2 bin 250 liradan 3 bin 375 liraya yükseltildiğini sözlerine ekledi.

Bakan ayrıca, ücretsiz seyahat uygulaması kapsamında 2015 yılından günümüze kadar olan süreçte 1 milyar 662 milyon TL tutarında gelir desteği ödemesi yapıldığını belirtti.

Yanık, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda “Ücretsiz Seyahat Desteği uygulamamız kapsamında yapılan gelir desteği ödemelerindeki yüzde 50’lik artışın hayırlı olmasını diliyorum” ifadelerine yer verdi.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Twitter / @deryayanikashb

Her bir vatandaşın ayrımcılığa uğramadan, hak temelli politikalarla toplumsal hayata tam ve eşit katılımlarını desteklemek amacıyla çalışmaların aralıksız bir şekilde sürdürüleceğinin de altını çizdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın