Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Varank’tan Togg’un Fiyatına Yönelik Önemli Açıklama

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Togg'u fiyatı ve Milli Uzay Programı ile ilgili açıklama yaptı. İşte detaylar...
Bakan Varank’tan Togg’un Fiyatına Yönelik Önemli Açıklama
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye’nin ilk yerli ve milli arabası otomobili Togg  ve Milli Uzay Programı ile ilgili açıklamalarda bulundu.

A Haber’e konuk olan Bakan Varank Togg’un fiyatı hakkında konuştu. C sınıfı SUV bir araçla kendi sınıfında piyasada rekabet edecek bir fiyattan satışa çıkacağını söyledi. Aracın elektrikli olmasına rağmen vatandaşların piyasadaki benzin ve dizel SUV diğer araçların fiyatlarına bakabileceğini söyledi. Aracın fiyatını rakamsal olarak söylemenin doğru olmadığını bildiren Varank, yeni nesil araçlarla uyumlu maliyetlerde olacağını aktardı.

“Türkiye’nin Yıllardır Beklediği Otomobil”

Togg’un Türkiye’nin ilk otomobili olduğunu belirten Varank, Türkiye’nin bir devrim otomobili macerası olduğunu ama o projelerin hayat bulamadığını ekledi. Türkiye’nin yıllardır beklediği bir otomobil olduğunu aktardı.

Türkiye teknoloji tabanlı girişimcilikte büyük işler yaptığını belirten Bakan, 29 Ekim’de Gemilik tesisinin açılısıyla ilk seri üretim araçların banttan indirilmiş olacağını belirtti. Türkiye’nin savunma sanayide müthiş bir ivme yakaladığını söyledi. 2  milyon araç üretme kapasitenin olduğunu vurguladı.

“Ürünlerde Yerlilik Oranı Yüzde 80’nin Üzerinde”

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın 2004 yılında Savunma Sanayi Başkanlığı’nda yapılan toplantıdaki şu sözlerini hatırlattı “”Biz kritik ürünleri eğer yurt dışından alıyorsak bunları yerlileştirmek için yeni bir hamle başlatmamız lazım. Eğer bir ürünü Türkiye’de yapamıyorsak yurt dışında tedarik etmeyi bırakmamız lazım”

GCM Yatırım Banner

Bakan bu karar sonrası Türkiye Cumhuriyeti savunma sanayisinde müthiş bir hamle olduğunu söyledi. Yerli ve milli ürünlere değinerek yüzde 20’lerde olan yerlilik oranını yüzde 80’inin üzerine çıkarmayı başardıklarını söyledi.

“Milli Uzay Programına 800 Kişi Başvuru Yaptı”

Milli Uzay Programı hakkında konuşan Varank, Türkiye’nin geleceğini hedefleyen bir program olduğunu söyledi. Ülkeler bağımsız olmak istiyorlarsa uzay alanında çalışmalar yapmaları gerektiğini bildirdi. Dünyada bir uzay yarışının olduğuna dikkat çekti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından ilan edilen Milli Uzay Programı’nın 10 temel başlıkla çalışmaların devam ettiğini aktardı. Bunlardan birisinin insanlı görev için Türk uzay yolcusunu uzaya gönderebilmek olduğunu belirtti. 800 vatandaşın bu görev için başvuruda bulunduğunu söyledi. Yapılan değerlendirmeler ile son 30 adaya indirdiklerini bildirdi.

“Son düzlüğe girmiş durumdayız. 2 vatandaşımızı birisi asil birisi yedek olmak üzere ABD’ye göndereceğiz. ABD’de gerekli eğitimleri alan vatandaşımızdan birisi uzaya gönderilecek. 10 gün kalarak bilimsel çalışmalar yapacak.” açıklamalarında bulundu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın