Yatırım yapmaya başla!

Bakan Varank Teknolojide Dışa Bağımlılığın Minimuma İndirileceğini Söyledi

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, yüksek katma değerli üretime yöneleceklerini ve teknolojide dışa bağımlılık seviyesinin en az indirilmesi için çalışacaklarını belirtti.
Bakan Varank Teknolojide Dışa Bağımlılığın Minimuma İndirileceğini Söyledi

Türkiye Verimlilik Vakfı tarafından düzenlenen Verimlilik ve Teknoloji Fuarı’nın açılışında konuşma yapan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, katma değerli ürünlerin üretiminin artırılacağını ve teknolojide dışa bağımlılık seviyemizin minimuma indirilmek istendiğini belirtti.

“Milli Teknoloji, Güçlü Sanayi” vizyonuyla sanayide verimlilik artışı, dijital dönüşüm ve bölgesel kalkınma eksenlerinde stratejilerinin şekillendiğini söyleyen Varank, yüksek verimliliğin, güçlü, sürdürülebilir ve dengeli bir büyümenin yapı taşlarından olduğunu vurguladı.

Bakan Mustafa Varank, sanayide verimlilik odaklı bir yapıyı yaygınlaştırmak istediklerini söyledi.

Çalışmalarını bu doğrultuda hızlandırdıklarını belirten Sanayi ve Teknoloji Bakanı, imalat sanayinde sektör bazlı analizler yaparak verimlilik rehberleri hazırladıklarını, aynı zamanda işletmelerin verimlilik alanında danışmanlık ihtiyacını karşılayacak ve uygulamalı eğitimler verecek Verimlilik Akademisi’ni kurma çalışmalarının devam ettiğini sözlerine ekledi.

Bu akademinin paydaşları bir araya getirerek, yurt dışındaki başarılı örneklerde olduğu gibi kamu destekli güçlü bir kurumsal yapının hayata geçirilmesinin hedeflendiğini dile getirdi.

Rekabet gücünün ancak firma performanslarının sürekli geliştirilmesiyle artırılabileceğini söyledi.

Türkiye için başlatılan çalışmanın ilk adımının Girişim Etkinlik Kıyaslama Sistemi olduğunu söyleyen Bakan Varank, veri tabanında kayıtlı olan 1 milyon 300 bin firmanın bölge, ölçek ve faaliyet kodu temelinde kıyaslanacağını dile getirdi.

Başarılı olanlara belge verileceğini, daha zayıf olanlara eğitim ve danışmanlık öneri listesi sunulacağını bu sayede başarılı firmaları teşvik edip, düşük performanslı firmalara destek verilerek verimliliğin artırılacağını sözlerine ekledi.

İmalat sanayinde dijital dönüşüm, yenilikçilik ve rekabetçilik odaklı politikalar dikkatle takip edilecek.

Bakanlık olarak gerekli adımların atılmaya başlandığını söyleyen Varank, kamu ve özel sektörden ilgili tüm paydaşların katkısıyla hazırlanan Dijital Türkiye Yol Haritası’nın Haziran ayında yayımlandığını, eğitim altyapısının geliştirilmesi ve nitelikli iş gücünün yetiştirilmesinin dönüşüm süreci için oldukça önemli olduğunu vurguladı.

Üniversitelerin bünyesinde bulunan Sürekli Eğitim Merkezleri’nde (SEM) sanayinin ihtiyaç duyduğu öncelikli konularda eğitim programları düzenlediklerini, bu kapsamda 15 araştırma üniversitesiyle bakanlık arasında protokollerin imzalandığını belirtti.

Dijital dönüşüm sürecinde hem işletmelerin destekleneceğini hem de gerekli tedbirlerle yerli tedarikçilerin güçlendirileceğini dile getirdi.

Teknoloji alanında dışa bağımlılık seviyesinin en aza indirilmek istendiğini söyleyen Bakan Mustafa Varank, kritik teknolojilerin üretilmesine yönelik Ar-Ge çalışmalarının tanımlandığını ve bazı alanlarda çağrıya çıkıldığını bildirdi.

Uygulamalı Yetkinlik ve Dijital Dönüşüm Merkezleri’nde sanayicilerimizin yalın üretimi ve dijital dönüşümü gerçek bir üretim ortamında öğreneceklerini ve danışmanlık hizmeti alacaklarını anlattı.

İşletmelerin uzun vadeli finansman erişimleri konusunda da yeni adımlar atacaklarını söyleyen Varank, KOBİ’leri desteklemek için proje teklif çağrısı hazırlandığını ve bunun 2019 yılının başından itibaren hayata geçirileceğini sözlerine ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum