Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Varank: Katma Değerli Üretimle Büyümeyi Sürdürüyoruz

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye’yi yatırımlarla donatmaya devamn edeceklerini ve büyümeyi sürdüreceklerini söyledi.
Bakan Varank: Katma Değerli Üretimle Büyümeyi Sürdürüyoruz
HABER GİRİŞ

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, özel sektörün tüm hızıyla yatırımlarına devam ettiğini belirterek, “Birilerinin söylediğinin aksine ülkemiz, katma değerli üretimle büyümeyi sürdürüyor.” açıklamasında bulundu. Bakan Varank, proje bazlı devlet yatırımlarına ilişkin değerlendirmesinde, Özel sektörün tüm hızıyla yatırımlarına devam ettiğini söyledi.

Geçen hafta özel sektörün 26 milyar liralık yatırımı teşvik edecek kararların, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla yayımlandığını hatırlatan Varank, Bu hafta da yine özel sektörün 32 milyarlık yatırımını destekleyeceğimiz kararlar yayımlandı. Ülkemizi yatırımlarla donatmaya devam edeceğiz.” açıklamasında bulundu.

Sanayi ve Teknoloj Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, 26 milyar liralık yatırıma destek verildiği kaydedildi ve yeni Cumhurbaşkanı kararlarıyla da yaklaşık 32 milyarlık yatırımın önünün açıldığı belirtildi.

Bu yatırımlarla 1574 kişiye yeni istihdam sağlanacağı ve cari açığın azaltılmasına 843 milyon dolarlık katkı sağlanacağı vurgulandı. Bakanlık dört yatırıma proje bazlı destek vereceğini belirterek, atılan adımları sıraladı.

Dört Yatırıma Destek Açıklaması

Gaziantep’te Poly Gürteks Tekstil Sanayi, polimer/cips ve POY üretimi yapılacak fabrikada, 724 milyon liralık yatırımla 333 yeni istihdam oluşturacağı ve cari açığın azaltılmasına yılda 215 milyon dolarlık katkı sağlanacağı belirtildi.

GCM Yatırım Banner

Al Metal Alüminyum Sanayi için toplam 2 milyar 397 milyon liralık yatırım ile 492 yeni istihdam oluşturulacağı ve cari açığın kapatılmasına yılda 212 milyon dolar katkı verileceği aktarıldı.

Hatay’da BY Polimer Sanayi için 27 milyar 706 milyon liralık yatırımla 464 kişiye yeni iş sağlanacağını aktaran bakanlık, bu yatırımın cari açığın azaltılmasına katkısının yılda 263 milyon dolar olacağını belirtti.

Son olarak BG Maden Sanayi için 910 milyon dolarlık yatırımla 295 kişinin iş sahibi olacağı ve bu yatırım ile yılda 153 milyon dolar cari açığın kapatılmasına katkı sağlanacağı kaydedildi. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın