Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Varank Ford E-Transit Hattan İniş Töreninde Konuştu

Türkiye'nin ve Ford'un Avrupa'daki ilk tam elektrikli ticari aracı E-Transit'in hattan iniş töreni gerçekleştirildi. İşte detaylar;
Bakan Varank Ford E-Transit Hattan İniş Töreninde Konuştu
HABER GİRİŞ

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Ford E-Transit’in hattan iniş törenine katıldı. Törende konuşmasını yapan Varank, “elektrikli araç pazarından aslan payını almaya talibiz,” dedi.

E-Transit, Türkiye’nin ve Ford’un Avrupa’daki ilk tam elektrikli ticari aracı oldu. Ford Otosan’ın Gölcük fabrikasında üretilen E-Transit, Bakan Mustafa Varank ve Ali Koç’un katılımıyla hattan indirildi.

Törende konuşma yapan Mustafa Varank, “Otomotivde yaşanan paradigma değişimi ile birlikte önümüzde yeni fırsatlar var,” dedi. Bakan Varank, otomotiv sanayisinin Türkiye’nin ihracatı açsında ne kadar önemli olduğuna değindi.

Bakan, “Otomotivdeki potansiyelimiz yüksek, dünyadaki en büyük 14 üreticiden bir tanesiyiz. Ford Türkiye’de batarya yatırım yapacağını Koç Holding’in de buna ortak olma niyetini kamuoyuna ilan etti. Togg tarafından da binek araçlar batarya konusundaki gelişmeleri takip ediyorsunuz. Aspilsan yerlilik tüm batarya üretim tesisi silindirik pil üretme konusunda seri üretim aşamasına gelmiş durumda yakında açılışını gerçekleştireceğiz,” ifadelerini kullandı.

Ford E-Transit, Mart 2021’de açıklanan elektrikli ve bağlantılı yeni nesil ticari araç projelerine yönelik 10 yıl etki süresine sahip 2 milyar Euro tutarındaki yatırım planının önemli adımlarından biri olarak görülüyor.

GCM Yatırım Banner

Batarya montajı dahil Türkiye’de üretilen ilk tam elektrikli ticari aracın üretim sorumluluğu ile Ford Otosan Kocaeli Fabrikaları da Türkiye’nin ilk elektrikli araç entegre üretim tesisi konumuna ulaşmış oldu.

Elektrik enerjisinin tamamını yüzde 100 yenilenebilir kaynaklardan elde eden Gölcük fabrikasında üretilen Avrupa’nın en güçlü tam elektrik aracı E-Transit, Ford Otosan için önemli bir kilometre taşı olarak tarihe geçti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.