Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Uraloğlu: Boğazlardan Geçişte Zamlı Tarife Başlıyor

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, boğazlardan geçiş yapan uluslararası gemilerden alınacak ücretlerde yeni tarifeye geçileceğini duyurdu. Detaylar;
Bakan Uraloğlu: Boğazlardan Geçişte Zamlı Tarife Başlıyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Türk boğazlarından uğraksız bir şekilde geçiş yapan uluslararası nitelikteki gemilerden alınacak ücretlerde güncellenmiş zamlı tarife uygulamasına geçileceğini duyurdu.

Uraloğlu, yaptığı yazılı açıklamada söz konusu zamlı tarifenin yarından itibaren geçerli olacağını ifade etti.

Boğaz Geçiş Ücretinde Zamlı Tarifeye Geçiliyor

Bakan, net ton başına alınan 4,08 dolar ücretin, 1 Temmuz 2023 tarihinden itibaren 4,42 dolar olarak güncelleneceğini belirtti.

Cumhurbaşkanlığı Kararı ile boğaz geçiş ücretlerinin her yıl yeniden güncelleneceğini ve buna bağlı olarak boğazlardan sağlanan ülke gelirinin artış göstereceğini bildirdi.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Twitter / @UABakanligi

Yapılan açıklamada, Montrö Sözleşmesi’ne göre Türk boğazlarından uğraksız geçecek gemilerden sağlık denetimi hizmeti, fener hizmeti ve tahlisiye hizmeti olmak üzere 3 kalem üzerinden ücret alındığı bilgisi verildi.

GCM Yatırım Banner

Ücretlerin hesaplanmasında, gemilerin net tonajı (NRT) ve birim olarak da “Altın Frank”ın esas alındığı kaydedildi.

Ücretler Ne Kadar Yükseldi?

1983 yılı ile 7 Ekim 2022 yılları arasında boğazlardan geçiş yapan uluslararası gemilerden net ton başına 0,80 dolar alındığı, bu miktarın Cumhurbaşkanlığı Kararı ile geçen yıl 4,08 dolara çıkarıldığının belirtildiği açıklamada, yeniden güncellemeyle yarından geçerli olmak üzere boğaz geçiş ücretlerinin belirlenmesinde kullanılan net ton başı biriminin 4,42 dolara yükseltildiği belirtildi.

10 bin net tonajlı bir gemi için 2022 Ekim ayında yapılan düzenlemeyle fener, tahlisiye ve sağlık hizmetleri kalemlerinden toplam 16 bin 393 dolar ücret alındığı, yarın geçilecek yeni tarife ile ise 10 bin ton net tonajlı bir gemi için 17 bin 760 dolar ödeneceği bilgisi verildi.

Tarifeler Her Yıl 1 Temmuz’da Güncellenecek

Açıklamanın son kısmında, Cumhurbaşkanlığı Kararı gereği boğaz geçiş ücretlerinin, bundan sonra her yıl 1 Temmuz’da yeniden hesaplanarak otomatik olarak güncelleneceği ifade edildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın