Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Soylu ve Bozdağ’dan Deprem Bölgesi Hakkında Açıklama

Bakan Soylu ve Bozdağ, Maraş merkezli deprem ile ilgili konuşarak fahiş kira fiyatları, yıkılan binaların bilirkişi incelemesi hakkında açıklama yaptı. Detaylar haberde..
Bakan Soylu ve Bozdağ’dan Deprem Bölgesi Hakkında Açıklama
HABER GİRİŞ

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Diyarbakır Güvenlik ve Acil Durumlar Koordinasyon Merkezi’nde Maraş merkezli gerçekleşen deprene yönelik açıklamalarda bulundular.

Bakan Soylu, arama-kurtarma çalışmaları, bina enkazları ve fahiş kira artışları hakkında konuştu.

“Fahiş Kira Fiyatlarına Yönelik OHAL’in Tüm İmkanları Kullanılacak”

Maraş merkezli gerçekleşen depremin yerkürenin en büyük depremlerden biri olduğunu belirten Soylu, afetin büyüklüğünün deprem olarak tanımlanamayacağını kaydetti.

Sadece Antakya’dan 15 milyon ton enkaz kaldırılacağını aktardı. 26 binin üzerinde binada arama kurtarma çalışmasının olduğunu bildirdi. Her tarafa kısa süre içimde gidildiğini belirtti.

Deprem sonrası gerçekleşen fahiş kira artışları hakkında konuşarak bunun deprem kadar acıtıcı bir gerçek olduğunu dile getirdi. Devletin gereğini yerine getirdiğini söyledi.

GCM Yatırım Banner

Fahiş kira artışlarının ve kiracıyı çıkarmanın doğru bir şey olmadığını vurguladı. OHAL’in bu konudaki imkanlarını kullanacaklarını söyledi Asker çıkmadı iddiası konusuna değinen Soylu, bunun asılsız olduğunu söyledi.

“İsias Otel İle İlgili Gizlilik Kararı Yok”

Adalet Bakanı Bozdağ ise enkaz kaldırma çalışmalarının ve yıkılan binaların tamamlandığını söyledi. Ayrıca binalarda delil tespitlerinin önemli ölçüde sağlandığını tamamlandığını dile getirdi.

7 bin 598 müstakil binada bilirkişi incelemesi yapılmak suretiyle delil tespiti yapıldığını kaydetti. Bu konuda 184 kişi hakkında tutuklama kararı verildiğini söyledi. 71 kişi hakkında da yakalama kararı çıkarıldığını bildirdi.

Bakan Bozdağ, 55 kişi hakkında gözaltı kararı olduğunu, şu anda 2 kişinin gözaltında olduğunu dile getirdi.

Yağma konusu hakkında 4 kişinin tutuklandığını söyledi. İsias otelle ilgili gizlilik kararı verildiğine dair iddialar hakkında konuşan Bozdağ, böyle bir durumun olmadığını aktardı.

Kaynak: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.