Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bakan Şimşek’ten Bölgesel Sorunlar için Bir Olma Çağrısı

Bakan Şimşek, 14'ncü Türk-Arap Ekonomi Forumu'nda Türkiye ve Orta Doğu'nun birlikte çalışması gerektiğini söyleyerek çağrıda bulundu. Detaylar haberfe;
Bakan Şimşek’ten Bölgesel Sorunlar için Bir Olma Çağrısı

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 14’ncü Türk-Arap Ekonomi Forumu’nun açılış oturumunun moderatörlüğünü yaptı. Açılış oturumunda konuşan Şimşek, küresel ekonomik büyümedeki yavaşlamaya işaret etti.

Küresel ekonomideki yavaşlamanın üstesinden gelinmesi için bölgesel ticaret ve yatırımın geliştirilmesi gerektiğine vurguda bulundu.

İş Birliğinde Yeni Dönem temasıyla düzenlenen programdaki panelde açıklamalarda bulunan Şimşek; Türkiye ve Orta Doğu’nun ekonomik, siyasi, jeopolitik sorunların üstesinden gelmek için birlikte çalışmaları gerektiğini savundu.

Reform Yapılmalı

Türkiye ve Mısır’ın Suudi Arabistan, Katar, Kuveyt gibi bölge ülkelerinden farklı olarak hala finansal desteğe ihtiyacı olduğunu dile getirerek, bu desteğin sağlanması için reform yapması gerektiğini bildirdi.

Ayrıca Türkiye ve Mısır için kredibilitenin de artırılmasını isteyen Şimşek, yapılan reformların gerçekleştirilmesi, sermaye akışının sağlanması ve büyümenin desteklenmesi gerektiğinin altını çizdi.

MANŞET HABER
Döviz ve Borsa Kazançlarına Vergi Artırımı İddiası

Enerji fiyatları konusunda ciddi bir belirsizlik olduğuna işaret ederek, enerji sektörüne özellikle petrol ve gaza az yatırım yapıldığını ileri sürdü.

Yeterli yatırımın yapılmadığı için petrol ve gazda arzın sınırlandığının altını çizdi. Yetersiz yatırım sebebiyle fiyatların yüksek kalmaya devam edeceğine ve bölgeyi etkileyeceğine dikkat çekti.

Jeopolitik Sorunlar için Birlikte Çalışılmalı

Bölge olarak iyi bir iş birliği içinde çalışılarak bölgesel sorunların birlikte çözülmesi gerektiğini savunan Bakan Şimşek, İsrail-Filistin arasındaki gerileme de değindi.

“Filistin’de insanlığın bir inandırıcılık kaybı var.” ifadelerini kullanarak, yaşamını yitirenlerin büyük çoğunluğunun çocuklar, kadınlar ve yaşlılardan oluştuğunu anımsattı.

Filistin’de yaşananlar sebebiyle vicdanı olanların rahat uyuyamaması ve oturamaması gerektiğini dile getirdi. Bu sebeple bir arada çalışılması gerektiğini kaydeden Şimşek, “Sadece ekonomik değil siyasi ve jeopolitik sorunlar içinde birlikte çalışmalıyız.” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu