Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Şimşek Enflasyonu Değerlendirdi: Hedeflerimizi Tutturuyoruz

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, TÜİK tarafından açıklanan enflasyon verileri sonrası görüşlerini paylaştı. Detaylar haberde...
Bakan Şimşek Enflasyonu Değerlendirdi: Hedeflerimizi Tutturuyoruz
HABER GİRİŞ

Bugün yurt içi piyasaların en çok beklediği veri olan Aralık ayı enflasyon rakamları açıklandı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan rapora göre Aralık enflasyonu yıllık bazda yüzde 64,77, aylık bazda ise yüzde 2,93 olarak gerçekleşti.

Raporun ardından Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek sosyal medya hesabından değerlendirmede bulundu. Bakan Şimşek, uygulanan programın gerçekçi ve tutarlı hedefleri sayesinde öngörülebilirliği artırdıklarını belirterek, “2023 yılsonu gerçekleşmeleri programımız ile uyumlu seyrediyor ve revize hedeflerimizi tutturuyoruz.” ifadelerini kullandı.

Aylık enflasyonda devam eden düşüş ile yılsonu enflasyonun yüzde 64,8 gerçekleştiğini belirten Şimşek, yıllıklandırılmış çekirdek göstergelerin 2024 hedefimi ile uyumlu seyrine devam ettiğini söyledi.

Şimşek büyüme ve cari açığın hedefler ile uyumlu olacağını öngördüklerini belirterek, “2023 yılı bütçe açığı ise hedefimizin oldukça altında gerçekleşecektir.” açıklamasında bulundu.

Bakan Şimşek açıklamasını, “2024 yılında da başta enflasyon olmak üzere programımızın hedeflerine ulaşmak için ne gerekiyorsa yapmaya devam edeceğiz.” ifadeleri ile tamamladı.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın