Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bakan Pekcan: AB ile Ticari İlişkilerin Artırılması Adına Güçlü İrade Gördük

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Brüksel’de AB Komisyonu Ticaretten Sorumlu Komiseri Phil Hogan ile yaptığı görüşmenin detaylarını paylaştı.
Bakan Pekcan: AB ile Ticari İlişkilerin Artırılması Adına Güçlü İrade Gördük
Yorum

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Ticaretten Sorumlu Komiseri Phil Hogan ile yaptıkları görüşme sonrasında basın açıklaması yaptı. Belçika’nın başkenti Brüksel’de yapılan görüşmenin oldukça iyi bir ortamda gerçekleştiğini söyleyen Pekcan, ikili ticari ilişkilerin artırılması adına karşılarındaki sergilenen duruştan çok memnun olduklarını belirtti.

Türkiye ile AB arasındaki ekonomik ilişkilerin yeni dönemde daha da geliştirilmesi amaçlanıyor.

Pekcan-HoganPhil Hogan’ın daha önce tarım komiseri olduğu için Türkiye ile olan ilişkilere hakim olduğunu belirtti. İki taraf arasında ekonomik gelişmelerin gerçek potansiyeline ulaşması için oldukça pozitif bir diyalog sağlandığını, birçok konuda da hemfikir olduklarını söyledi.

Toplantının en önemli maddesinin Gümrük Birliği güncellemesi olduğunu fakat bunun yanında birçok önemli konunun da ele alındığını sözlerine ekledi. Gümrük Birliği’nin güncellenmesi için Türkiye olarak tüm hazırlık çalışmalarının tamamlandığını ancak komisyonun konseyden yetki almasının beklendiğini açıkladı.

Brüksel’de yapılan görüşmede de söz konusu güncellemenin her iki taraf için getireceği avantajların masaya yatırıldığını kaydetti. Phil Hogan’ın anlaşma konusunda kendileri ile aynı fikirde olduğunu belirterek, yapılacak kapsamlı çalışmaların ekonomik ve ticari ilişkilerin geliştirilmesi aşamasında faydalı olacağını aktardı.

AB ile hem ticari hem de yatırım ilişkilerinin artırılması konusunda, karşılarında çok güçlü bir irade gördüklerini söyledi.

Türkiye-AB İlişkileriSöz konusu alanlarda AB tarafının da çok istekli olduğunu ve bundan dolayı mutlu olduklarını belirten Pekcan, ticari ilişkilerin artırılmasının siyasi alanın da lokomotifi olacağını söyledi.

Ticaret Bakanı Pekcan, açıklamasında “Aslında biz Türkiye olarak ülkemizin çıkarlarını uluslararası anlaşmalardan kaynaklanan haklarımızı da kullanmak doğrultusunda bütün hazırlıklarımızı tamamladık ama amacımız ticaretin akışının devam etmesi ve bir çözüm üzerinde uzlaşmak.” sözlerine yer verdi.

İngiltere’de seçimlerin geride kalması ile anlaşmalı Brexit ihtimallerinin arttığını aktardı. Türkiye’nin de AB ile İngiltere arasında imzalanacak anlaşmaya benzer bir anlaşma imzalaması için gerekli çalışmaların sürdüğünü açıkladı. ABD’nin koyduğu yaptırımlar ve AB’nin aldığı ticari önlemler nedeniyle, Türkiye’nin çelik ihracatının düştüğünü, Hogan ile bu konunun da ele alındığını dile getirdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu