Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bakan Pekcan: “Patatesle Kuru Soğana Getirilen Ön İzin Şartı İhracatı Kısıtlamayacak”

İhracı yasak ve ön izne bağlı mallar listesine bugün itibarıyla kuru soğan ve patatesin eklenmesi üzerine konuşan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, ihracatın kısıtlanması gibi bir durumun söz konusu olmadığını açıkladı.
Bakan Pekcan: “Patatesle Kuru Soğana Getirilen Ön İzin Şartı İhracatı Kısıtlamayacak”
Son Güncelleme: 
Yorum

Ticaret Bakanlığı’nın İhracı Yasak ve Ön İzne Bağlı Mallara İlişkin Tebliğde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliği bugün Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Böylelikle bugün itibarıyla kuru soğan ve patatesin, ihracı yasak ve ön izne bağlı mallar listesinde yer almasına karar verildi. Bundan böyle söz konusu iki ürünün ihracı belirlenen kamu kurum ve kuruluşları tarafından verilecek ön izne bağlandı.

2018 yılı sonunda fiyatları bir hayli artan ve 2019’un ilk aylarında da 8-10 TL’den tüketicilere sunulan kuru soğan ile patateste 2020 yılında benzer zamların yaşanmaması için böyle bir kararın alındığı düşünülüyor. Konuyla ilgili taşıtlara getirilen güvenli ödeme sistemine ilişkin basın toplantısında konuşan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, kuru soğan ve patatese neden öz izin şartı getirildiğini detaylı bir şekilde açıkladı.

Pekcan, Türkiye’nin iç fiyat dengeleri ile ihtiyacı üzerinde dünya genelinden Türkiye’ye gelen patates ve kuru soğan talebinin negatif etki yaratabileceği olasılığına ilişkin, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından ön izin belgesi alınması şartının getirildiğini aktardı.

Patates ve Kuru Soğan TalebiTebliğde yapılan değişikliğin patates ve kuru soğan ihracatını etkileyip etkilemeyeceğine yönelik sorular yöneltilmesi üzerine Pekcan, Bakanlık olarak ihracatın artması için çabaladıklarını söyledi ve ihracatın kısıtlanmasının söz konusu dahi olmadığının altını çizdi.

Dünya genelinde bu yıl patates ve kuru soğan rekoltesinin çok düşük seviyelerde olduğunu kaydeden Pekcan, bu durumun Türkiye’deki talepleri artırdığına işaret etti. Özellikle geçtiğimiz ay sözü edilen durumun birebir yaşandığını hatırlattı. Şu an için yalnızca bu iki ürün için bu tarz bir karar alındığını söyledi ve diğer ürünler için benzer bir kararın gündemde olmadığını aktardı.

Pekcan, talepte görülen artış-düşüşleri dikkate alarak ve ihracat-ithalat durumlarını da göz önünde bulundurarak vatandaşların menfaatine olacak şekilde önlemler aldıklarını bildirdi.

Talepte Artış ve Düşüşler GörülüyorAlınan kararın ne kadar süre geçerli olacağı sorusunun sorulması üzerine Pekcan, henüz bir süre zarfı belirlenmediğini söyledi. Bu konuda iç piyasadaki dengelenme durumunun ve gelen taleplerin izleneceğini ekledi. Patates ve kuru soğan ihracatının kısıtlanmasına ilişkin endişeleri kafalardan silmek için bir kez daha bunun altını çizerken alınan kararın yalnızca ön izin şartından ibaret olduğunu kaydetti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu