Yatırım yapmaya başla!

Bakan Pekcan: Almanya’nın Türkiye Yatırımları Artarak Devam Edecek

Ankara'da gerçekleşen Türkiye-Almanya JETCO 1. Dönem Toplantısı'nın açılışında konuşan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Alman yatırımların artacağını söyledi. İşte detaylar;
Bakan Pekcan: Almanya’nın Türkiye Yatırımları Artarak Devam Edecek

Ankara, Türkiye-Almanya Ortak Ekonomi ve Ticaret Komitesi (JETCO) 1. Dönem Toplantısı nedeniyle önemli Alman misafirleri ağırlıyor. JW Marriott Otel’de gerçekleşen toplantının açılışında konuşan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ise Almanya’nın Türkiye yatırımlarının artarak devam edeceğini dile getirdi. Mevcut seviyenin 9,3 milyar dolar olduğunu belirten Pekcan, “bugünden sonra o da zıplayacak,” ifadelerini kullandı.

Bakan Pekcan, gelecek dönemde Almanya’nın Türkiye’deki yatırımlarının hız kazanarak devam edeceğini açıkladı.

Ruhsar Pekcan JETCO Açılış KonuşmasıÖnümüzdeki dönemde daha çok Alman firmanın ülkemize yatırım yapacağını belirten Pekcan, Almanya’nın siyasi ve ekonomik açıdan Türkiye’nin en önemli ortaklarından olduğunu söyledi. Gelecek dönemde ikili ticari ve ekonomik iş birliğinin yeni bir ivme kazanacağına inandığını dile getiren Pekcan, Altmaier ve heyetinde de aynı isteği gördüklerini açıkladı.

Dün Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ile ortak basın toplantısı gerçekleştiren Almanya Ekonomi ve Enerji Bakanı Peter Altmaier, “bir sinyal vermek istiyoruz,” diyerek Türkiye ile ticari ilişkileri zor zamanlarda da sürdürmeye kararlı olduklarını dile getirmişti. İki ülkenin çok güçlü ticaret partneri olduklarını da söylemişti.

Pekcan, Almanya’nın Türkiye’nin en fazla ihracat yaptığı ülke olduğuna dikkat çekti ve ithalatta da ikinci sırada yer aldığını ifade etti.

Türkiye - Almanya İthalat - İhracat İlişkisiİki ülke arasında toplam 36 milyar dolarlık ticaret hacminin bulunduğunu belirten Bakan Pekcan, 7 binden fazla Alman firmanın Türkiye’de yatırımları olduğunu söyledi. Alman yatırımlarının tutarının ise 9,3 milyar dolar olduğuna dikkat çekti. Almanya’nın son 10 yılda toplam 1,2 trilyon dolarlık doğrudan yatırım yaptığını da belirten Pekcan, yatırımların artarak devam edeceğine inandığını dile getirdi.

Türkiye’nin ticaret ve yatırımda daha teknolojik, insan elinin az değdiği ve bürokratik engellerin kalktığı bir döneme geçtiği de ifade edildi.

Türkiye Gümrük İşlemlerini KolaylaştırdıTicaret Bakanı Ruhsat Pekcan, “Biz gümrük işlemlerinde basitleştirmeyi, dijitalleştirmeyi ve kolaylaştırmayı getirdik. Şu anda menşe şahadetnamesini, gümrük işlemlerini online yapabiliyoruz. Firmalara yetkilendirilmiş yükümlü statüsü verdik. Yaklaşık 380 firmamız bu konumdadır ve ilk 50 içinde 5 Alman firması bulunmaktadır,” dedi.

Yerinde gümrükleme işlemleri konusunda 18 firmanın yetkilendirildiğini söyleyen Pekcan, ilk uygulamanın Türkiye’de yatırımı olan bir Alman firma tarafından gerçekleştirildiğini belirtti. Tekirdağ Limanı’nı pilot liman seçtiklerini söyleyen Pekcan, gemi yoldayken, hazırlık mektubunu bildirdiği andan itibaren gümrük işlemlerinin başlatıldığını ifade etti.

Pekcan, Türk ihracatçısının ve ticaret erbabının önündeki tüm engelleri, gecikmeye ve maliyete sebep olan şeyleri kaldıracaklarını belirtti.

İhracatçı Önündeki Engeller KaldırıldıAltmaier ile üçüncü ülkelerde birlikte çalışma ve Türk Eximbank-Alman Euler Hermes arasında iş bilriği imkanlarını da konuştukları bilgisi de verildi. Pekcan, bundan sonra Altmaier ile ekonomik ve ticari ilişkilere katkı sağlamaya devam edeceklerini sözlerine ekledi. Bakan Peter Altmaier ise JETCO toplantıyla 5 yıl önce sözleşilen bir konuyu hayata geçirdiklerini belirtti ve ikili ticari ilişkileri yeni bir zemin üzerine inşa etmeye çalıştıklarını söyledi.

JETCO gibi toplantıların her yıl yapılması gerektiğini belirten Altmaier, gümrük alanındaki engeller ve vize konusunun konuşulduğunu belirtti.

Altmaier Türkiye ile İlişki YorumuAltmaier, gümrük alanındaki dijitalleşme uygulamalarının Türkiye’den öğrenilmesi gereken bir konu olduğuna da dikkat çekti. Albayrak ile yaptığı görüşmesine işaret ederek, iki ülke arasındaki son dönemde öne çıkan sorunlu konular ile gümrük alanındaki engeller ve vize hakkında konuştuklarını da ifade etti. Türkiye’de önemli bir büyüme potansiyeli gördüklerini söyleyen Altmaier, “gümrük duvarları olmadan iyi ticari ilişkilerin sağlanmasını geliştirebiliriz,” dedi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum