Yatırım yapmaya başla!

Bakan Pakdemirli: Tarımda Her Geçen Gün Hedefler Büyütülüyor

Türkiye’nin bir tarım ülkesi olma iddiasını sürdürdüğünü ifade eden Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, bu alanda her geçen gün hedeflerin büyüdüğünü söyledi.
Bakan Pakdemirli: Tarımda Her Geçen Gün Hedefler Büyütülüyor

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Anadolu’nun En Büyük 500 Şirketi Araştırması ödül töreninde yaptığı konuşmada tarım sektörü hakkında bilgilendirmede bulundu.

Türkiye’nin nabzının 15 yıldır Anadolu’dan gelen sermaye ile tutulduğunu; istihdam, yatırım, üretim ve ihracat gibi konularda hedeflenen Büyük Türkiye için atılan adımlardan bahsetti. Bu amaç doğrultusunda Anadolu’daki gayreti bizzat gözlemlediğini ifade eden Pakdemirli, bazı firmaların büyük çaba sarf ettiklerini anlattı.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, hükümet ve bakanlık olarak Anadolu insanının her daim yanında olduklarını söyledi.

Davos Zirvesi’nden değinilen yeni şirketlerin bazılarının uzaktan eğitim veren ve tarım şirketleri olacağını belirten Pakdemirli, bunların değerinin 1,5 trilyon doların üzerinde olacağını söyledi. Tarımın bir devlet için en az savunma ve silah sanayi kadar önemli olduğunu, yakın gelecekte dünyayı doyuran ülkenin, dünya lideri haline geleceğini aktardı.

Tarım sektörünün tıpkı bilim gibi süreklilik arz ettiğini, her yeni gelenin yeni bilgiler ekleyerek büyüdüğü bir alan olduğunu vurguladı. Tarımın tıpkı bir tohum gibi genlerimizi taşıdığını, bugünümüzü yönetip, geleceğimize yön verdiğini ifade etti. Türkiye’nin tarım ülkesi olarak iddiasını sürdürdüğünü söyleyen Pakdemirli, her geçen gün hedeflerimizi büyüttüğümüzü anlattı.

Pakdemirli: “Tarım ekolojinin, biyolojinin, iktisadın kesişim merkezidir ve bu merkez, başlı başına stratejik bir sektördür.” dedi.

Bu alanda yapılacak her türlü yatırımın ülkenin geleceği için yapılan yatırım anlamına geldiğini söyleyen Bakan Pakdemirli, 21 trilyon dolarlık ticaret hacmine sahip bir bölgede olduğumuzu, bu nedenle bu zenginlikten payımızı almamız gerektiğini aktardı.

Küresel rekabetin giderek arttığını, iklim değişikliği, maliyet artışı ve istihdam politikaları gibi birçok faktörün tarım sektörünü etkilediğini söyledi. Avrupa Birliği’nin bu alanda güçlü olmak amacıyla Ortak Tarım Politikası Reformu ile tarımsal istihdamını artırmayı hedeflediğini hatırlatarak, bizde de benzer uygulamaların mevcut olduğunu dile getirdi.

Hükümet olarak özellikle genç çiftçilerin ilgisini çeken rekabetçi ve dinamik bir tarım sektörü inşa etmeye çalıştıklarını bildirdi.

Daha dinamik ve etkili sonuç veren projeleri hayata geçirmeye çalıştıklarını, bakanlık olarak vizyonlarının az zamanda çok işler başarmak olduğunu ekledi. Cumhurbaşkanının talimatıyla her alanda milli ve yerli hamleler yapmaya başlandığını; üretim, tarım, bilim ve teknoloji ekonomisinin aynı anda geliştirileceğini ifade etti.

Dünya Ekonomik Forumu Davos toplantılarında sanayi devrimi, teknoloji ve endüstri konularının ele alındığını anımsatan Pakdemirli, yeni dönemde verileri çok iyi toplayarak, daha iyi analiz etmeleri gerektiğini, iş gücü, teknolojisi ve ticari kabiliyeti olan Türkiye’nin bunları çok iyi değerlendirmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Teknolojiyi her alanda kullanarak tarımdan sanayiye kadar dünyada söz sahibi olan bir ülke olmamız gerektiğini vurguladı.

Bu hedeflere hep birlikte çalışarak ulaşacağımızı söyleyen Tarım Bakanı, Anadolu’nun uluslararası alanda yüz akımız olmaya devam edeceğini dile getirdi. Türk Ekonomi Bankası (TEB) ve Ekonomist Dergisi iş birliğinde düzenlenen Anadolu’nun En Büyük 500 Şirketi Araştırması’nın ödül töreninde söz alan TEB Genel Müdürü Ümit Leblebici ise Anadolu şirketlerinin rekabet gücünün gurur kaynağı olduğunu dile getirdi. Söz konusu şirketlerin gelişimine hep birlikte tanık olduklarını, banka olarak tüm finansal ve finansal olmayan hizmetleri Anadolu şirketlerinin de kullanımına sunduklarını anlattı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum