Yatırım yapmaya başla!

Bakan Pakdemirli: “Arazi Dağıtım Projeleri Kapsamında 1 Milyonu Aşkın Çiftçi Topraklandırıldı”

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, arazi dağıtım projeleri kapsamında şimdiye kadar çok sayıda hazine arazisinin çiftçilere dağıtımının yapıldığını duyurdu.
Bakan Pakdemirli: “Arazi Dağıtım Projeleri Kapsamında 1 Milyonu Aşkın Çiftçi Topraklandırıldı”

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından yapılan yazılı açıklama, Türkiye’de mülkiyeti Hazine’ye kayıtlı olan tarım arazilerinin tarımda etkin bir kullanıma kavuşturulması ve en makul şekilde değerlendirilebilmesi için farklı bölgelerde çok sayıda arazi dağıtım projesinin hayata geçirildiğini belirtti.

Pakdemirli, bugüne kadar gerçekleştirilen arazi dağıtım projeleri ile Türkiye’nin 15 ilinde 1 milyon 43 bin 620 dekarlık hazine arazisinin çiftçilikte kullanım şartıyla 16 bin 151 çiftçi ailesine dağıtıldığını duyurdu.

Bakan Pakdemirli AçıkladıYürütülen projelerdeki temel amacın topraksız ya da az topraklı çiftçilerin yeterli gelire sahip olan aile işletmeleri kurabilecek durumda hazine arazileriyle topraklandırılması olduğunu söyledi. Toprağın en verimli şekilde değerlendirilmesi, tarım arazilerinin parçalanmasının önüne geçilmesi, üretimin artırılması, tarımdaki istihdamın geliştirilerek korunması ve Türkiye’deki çiftçilerin ihtiyaç duyduğu desteğin sağlanması gibi daha birçok amaç projenin kapsamına giriyor.

Kanun gereği Hazine’ye bağlı arazilerin çiftçilik yapmak şartıyla kullanılması gerektiğini vurgulayan Pakdemirli, arazi dağıtım projeleri ile şimdiye kadar Konya, Karaman, Aksaray, Mersin, Şanlıurfa, Eskişehir, Edirne, Aydın, Ankara, Yozgat, Iğdır, Kayseri, Kırklareli, Tekirdağ ve Çankırı olmak üzere toplamda 15 il, 38 ilçe, 199 köy ve kasabada olmak üzere 1 milyon 43 bin 620 dekarlık hazine arazinin dağıtıldığını açıkladı.

Pakdemirli, şu an Konya, Karaman, Aksaray, Mersin, Şanlıurfa, Eskişehir ve Edirne’de 28 köy ve mahallede 253 bin 32 dekar arazide dağıtım çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

Arazi Dağıtım Projeleri SürüyorBakanlık bünyesine geçen Hazine arazilerinin makul amaçlar için değerlendirilinceye kadar boş kalmaması ve Hazine’de herhangi bir hak kaybı yaşanmaması için yıllık olarak kiralandığını söyledi. İlgili çiftçilere belirlenen bedel ile tapu tescilleri yapıldığını aktardı.

Tapuların verildiği yıla ait değerler üzerinden yapılan hesaplamaların ardından 4 yıl ödemesiz olmak üzere 10 yılda 10 eşit taksitte ve faizsiz olacak şekilde geri ödemeye başlanıldığını bildirdi. Çiftçilere dağıtılan arazilerin kamu yararı haricindeki tarımsal üretim için kullanılamayacağını söyleyen Pakdemirli, anayasada bununla ilgili yasalara uyulması gerektiğine dikkat çekti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum