Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Özhaseki: Kentsel Dönüşüm Başkanlığı Kurmak İstiyoruz

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Özhaseki, gündeme ilişkin konuşurken Kentsel Dönüşüm Başkanlığı kurmak istediklerini ifade etti. Detaylar haberde;
Bakan Özhaseki: Kentsel Dönüşüm Başkanlığı Kurmak İstiyoruz
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Özhaseki, kentsel dönüşüm sürecini tıkayan birkaç konu tespit ettiklerini söylerken Kentsel Dönüşüm Başkanlığı kurmak istediklerini ve bu konuya dair çalışmaların sürdüğünü ifade etti.

Özhaseki, katıldığı bir televizyon programında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunurken kentsel dönüşüm konusu ön plandaydı.

Özhaseki: Kentsel Dönüşümde Yeni Adımlar Atacağız

Kentsel dönüşümün gerçekleşmesi sürecinin uzamasının önüne geçmek için yeni adımlar atacaklarını belirtti.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı olarak olası İstanbul depremine yönelik kararlar için büyükşehir ve 39 ilçe belediyesinin katılımıyla 15 toplantı düzenlediklerini ve yapılabilecekler üzerine değerlendirmelerde bulunduklarını vurguladı.

Kentsel dönüşüm sürecini tıkayan bazı konulara dikkat çekerken “Birisi, 3’te 2 olarak çoğunluk kararı alıyoruz ama daha sonra planlama yapıp ruhsat aşamasına geçerken yüzde 100’ün muvafakatini istiyoruz. Büyük bir zorluk. Bunu yüzde 50+1’e çekmek istiyoruz. Daha sonra buna dayalı olarak ruhsatı alıp işe de başlayabilmek istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

GCM Yatırım Banner

Bunun yanı sıra, Tebligat Kanunu’nda da kolaylaştırmak istediklerini, e-Devlet üzerinden ilan, muhtarlıklara askı, evin üzerine ilan, bildirim gibi uygulamalarla süreci kısaltacak hale getirmekte olduklarını dile getirdi.

Kentsel Dönüşüm Başkanlığı için Detayları Verdi

Sözlerinin devamında, kentsel dönüşüm için altında 3 ayrı genel müdürlüğün olacağı bir başkanlık kuracakları bilgisini verdi.

Bunlardan birincisinin yalnızca İstanbul’u, ikincisinin Türkiye’yi takip edeceğini, üçüncü genel müdürlüğün ise kaynak oluşturacağını ifade etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.