Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Özer: Meslek Liselerinde Patent Başvurusu Rekor Kırdı

Milli Eğitim Bakanı Özer bugün meslek liselerindeki buluş, patent ve faydalı model başvurularına ilişkin bilgi verdi. Detaylar haberin içerisinde;
Bakan Özer: Meslek Liselerinde Patent Başvurusu Rekor Kırdı
HABER GİRİŞ

Millî Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan açıklamayla meslek liselerinden patent başvurusunun rekor kırdığı bildirildi. On Birinci Kalkınma Planı kapsamındaki öğrencilerin buluş, patent ve faydalı model başvurusu yapmalarının teşvik edilmesi hedefiyle mesleki ve teknik eğitim kurumlarındaki çalışmaların artarak devam ettiği paylaşıldı.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, mesleki ve teknik eğitim kurumlarında fikri ve sınai mülkiyet bilincinin oluşturulması için özgün ürün, proje ve tasarımların tescil edilmesi için çalıştıklarını kaydetti.

Söz konusu çalışmalarla patent, faydalı model, tasarım ve marka başvuru sayılarımız 2020 yılına kıyasla 2023’ün ilk çeyreğinde yüzde 8 bin artarak 254’ten 20 bin 347’ye ulaştığını duyurdu.

Başvuru Sayısı 2020’ye Kıyasla 2023 Yılının İlk Çeyreğinde Yüzde 8000 Arttı

Dünya Fikri Mülkiyet Günü sebebiyle meslek liselerinin faaliyetlerini yorumlayan Özer, son 20 yılda eğitimin her kademesinde olduğu gibi mesleki ve teknik eğitimde de seferberlik gerçekleştirildiğini söyledi.

Ülkelerin kalkınmasında en önemli etkenin patent, faydalı model, marka ve tasarımla ilgili fikir üretiminin yaygınlaşmasını sağlamak olduğunun altını çizdi.

GCM Yatırım Banner

Özer açıklamasında, “Yapılan çalışmalar neticesinde patent, faydalı model, tasarım ve marka başvuru sayılarımız 2020 yılına göre bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 8 bin artışla 254’ten 20 bin 347’ye ulaştı. Tescil sayısı ise yüzde 3 bin 800 artışla 63’ten 2 bin 438’e çıktı.” bilgisini verdi.

Tescili alınan 184 ürünün ticarileştirildiğinin altını çizen Bakan Özer, böylece mesleki ve teknik eğitim kurumlarının döner sermayesine 200 milyon liranın üzerinde gelir sağlandığının bilgisini verdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın