Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Nebati’den Enflasyon Açıklaması: Belirgin Düşüş Bekliyoruz

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddi Nebati, enflasyon ile mücadele sürecinden bahsetti. Bakan Nebati ilerleyen dönem için enflasyonun katı bir hale gelmesini beklemediklerini söyledi.
Bakan Nebati’den Enflasyon Açıklaması: Belirgin Düşüş Bekliyoruz
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, son günlerde dünya genelindeki ve Türkiye’deki yükselen fiyatları ve enflasyon verilerine dair açıklamalarda bulundu. Hürriyet’e konuşan Bakan Nebati, enflasyon beklentilerini iyileştirmeyi ve ataleti kırmayı amaçladıklarını belirterek, “Bu çerçevede önümüzdeki dönemde enflasyonda uzun vadeye sirayet edecek ve kalıcı olacak bir katılaşma eğilimi beklemiyoruz” açıklamasında bulundu.

Bakan Nebati ayrıca bireysel yatırımcılar için enflasyon korumalı tahvilin tasarım çalışmalarında sona gelindiğini söyledi. Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş nedeniyle dünya genelindeki emtia, gıda ve enerji fiyatlarındaki yükselişe dikkat çeken Bakan Nebati, enflasyon rakamlarında tarihi rekor seviyelerin görüldüğünü söyledi.

ABD’de enflasyonun son 41 yılın zirvesinde seyrettiğini hatırlayan Bakan Nebati, “Almanya ve Fransa son 40 yılın en yüksek enflasyonunu yaşıyor. Bu nedenle enflasyon küresel boyutta öncelikli mücadele edilmesi gerekenler listesinde en ön sıralarda yer alıyor” diye konuştu.

Enflasyonda Belirgin Düşüş Bekleniyor

Hazine ve Maliye Bakanı, Kur Korumalı Mevduat ürünleri başta olmak üzere aldıkları tedbirler ile finansal istikrarı sağladıklarını kaydetti. Bu sayede dövizdeki oynaklığı kontrol altına aldıklarını belirten Nebati, kısa dönemde ilk olarak aylık enflasyonların normalleşmesini beklediklerini söyledi.

Geçen yılın son çeyreği ve bu yılın ilk çeyreğindeki enflasyonun belirli bir süre yüksek seyredebileceğini ifade eden Nebati, “Emtia fiyatlarındaki normalleşme, döviz kurundaki istikrar ve atacağımız ilave adımlarla önümüzdeki dönemde enflasyonda belirgin bir düşüşün olmasını bekliyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

GCM Yatırım Banner

Bireysel Yatırımcı için Enflasyon Korumalı Tahvil

Bakan Nebati, Türk lirası cinsi varlıklara yönelimi artırmak adına bireysel yatırımcı için farklı borçlanma araçları üzerinde çalıştıklarını kaydetti.

Bu araçlardan biri olarak bireysel yatırımcıya yönelik enflasyon korumalı tahvile dair çalışmaları tamamladıklarını belirten Nebati, “Söz konusu senedin ihracına ilişkin diğer operasyonel süreçlerin tamamlanmasının ardından ihracın zamanlamasına piyasa şartları ve Hazine borçlanma stratejilerimiz çerçevesinde karar vererek kamuoyuyla paylaşacağız.” diye konuştu.

‘Stokçuluk ve Manipülasyona Geçit Yok’

Hazine ve Maliye Bakanı, temel ihtiyaç maddelerinde sebepsizce fiyat artışı yapanlara müsamaha göstermeyeceklerini belirtti ve bu konunun kırmızı çizgileri olduğunu söyledi. Enflasyonla Mücadele Timlerinin ülke genelinde denetim planları hazırladıklarını olduğundan bahseden Nebati, gıda, otomotiv, gübre şeker gibi sektörlerde saha denetimlerinin yapıldığını ifade etti.

Enflasyonla Mücadele Timleri aracılığıyla indirimlerin etiketlere yansıyıp yansımadığını takip ettiklerini söyleyen Nebati, “Bu timler ile fahiş fiyat, fiyat manipülasyonu ve stokçuluğa asla izin vermiyor, bunun için gerekli tüm önlemleri alıyoruz” diye konuştu.

Usulsüzlükler tespit edildiği durumlarda cezai işlemler uygulandığını belirten Nebati, “Vergi politikalarında vatandaşlarımız ve reel sektörümüzün ihtiyaçlarını gözeterek, istikrarı ve öngörülebilirliği merkeze aldığımız politika ve uygulamalarımıza mali disiplinden taviz vermeksizin devam edeceğiz” açıklamasında bulundu.

Vergide Yapılandırma Olacak mı?

Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, son günlerde konuşulur hale gelen vergi borçlarının yapılandırılmasına dair bir çalışma içinde olmadıklarını söyledi. Pandemi döneminde başta vergi ve SGK borçları olmak üzere, kamuya olan yükümlülüklerini yerine getirmede zorluk çeken vatandaşlara önemli ödeme kolaylıkları sağladıklarını söyleyen Nebati, borçların azaltıldığını ve taksitle ödeme imkanı sunduklarını ifade etti.

Bütçe dengelerini gözettiklerini ve yeni bir yapılandırma düşünmediklerini belirten Nebati, “Vatandaşlarımızdan bu tip söylentilere itibar etmemelerini, yükümlülüklerini zamanında yerine getirmeye devam etmelerini istirham ediyorum. Bununla birlikte, vergi mevzuatımızda, vergi ödeme konusunda zorluk çeken mükelleflerimize yönelik taksitlendirme imkânı bulunuyor. Borcunu ödemekte zorluk çeken vatandaşlarımızın vergi dairelerimize başvurmaları halinde ilgili mevzuat kapsamında sunulan kolaylıklardan yararlanmaları her zaman mümkün.” diye konuştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.