Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Nebati’den Asgari Ücret, EYT ve KGF’ye Dair Açıklamalar

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, gazetecilere gündeme ilişkin konulara açıklamalarda bulundu. Detaylar haberde…
Bakan Nebati’den Asgari Ücret, EYT ve KGF’ye Dair Açıklamalar
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, gazetecilere merak edilen konular hakkında açıklamalarda bulundu. Bakan Nebati, Kredi Garanti Fonu (KGF) destekleri için takvimin netleştiğini ve 14 başlık altında paketin ayrıntılarının paylaşılacağını söyledi.

Hazırlıkların tamamlandığını ve Ocak ayından itibaren KGF’deki bütün imkanlardan vatandaşların yararlanacağını kaydetti. Merkezi yönetim bütçesine ilişkin açıklamalarda bulunan Bakan Nebati, seçimlere rağmen Türkiye’nin bütçe disiplininden taviz vermeyeceğini ve yılı bütçe açığının milli gelire oranı için hedeflenen yüzde 3,4’ten daha iyi performansla kapatmayı hedeflediklerini belirtti.

15 Ocak’ta açıklayacakları rakamların şaşırtıcı olacağını vurguladı. Türkiye Ekonomi Modeli kapsamında yıllık performansa atıfta bulunan Nebati, bir istisna hariç tamamında hedeflerinin ötesinde olduklarını söyledi.

Bakan Nebati sözlerinin devamında, “Bizi bir tek yoran enflasyon. İnşallah yıl sonundaki enflasyon hedefimiz olan yüzde 65 bandında yılı kapatmış olacağız. Enflasyonun aşağı doğru hızla gittiğini göreceğiz.” ifadelerine yer verdi.

Hazine ve Maliye Bakanı otomotivde şu anda bir ÖTV indiriminin gündemde olmadığını ve Bakanlık olarak bir çalışma içerisinde olmadıklarını kaydetti.

GCM Yatırım Banner

EYT ve Asgari Ücret Açıklaması

Bakan Nebati’nin açıklamalarında son dönemde gündemi meşgul eden Emeklilikte Yaşa Takılanlar ve asgari ücret konuları da yer aldı. EYT ile ilgili Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile çalıştıklarını vurgulayan Nebati, gerek kamu gerekse de özel sektör üzerindeki maliyetler konusunda karşılıklı görüşmeler yaptıklarını söyledi.

Üretim tarafının bundan olumsuz etkilenmemesi noktasında gerek işverene gerekse de çalışana hangi desteklerin verileceği konusunda adımlar atmaya hazır olduklarını belirtti. Bakan Nebati, birçok alanda vergi indirimleri yaptıkları ve daha fazla adım atacak bir yerleri olmadığına işaret etti.

Bu yıl asgari ücrette yüzde 95 artış sağlandığının altını çizden Nebati, “Bununla ilgili Çalışma Bakanlığımız dün işveren ve işçi temsilcileriyle görüşmeleri yaptılar. Asgari ücretin hem işçilerimizi hem de işverenlerimizi tatmin edecek bir seviyede gerçekleştirilmesi ülkemizin faydasına olur.” ifadelerini kullandı.

Her 6 aylık dönemde olduğu gibi gelecek yıl da memura ve emekliye enflasyon farkının verileceğini aktaran Nebati, eğlence vergisinin Resmi Gazete’de yayımlanan kararla yüzde sıfır olmasına ilişkin de “Sanatçılarımıza verdiğimiz sözü tutmuş olduk.” diye konuştu.

Kayıt Dışı ile Mücadele

Bakan Nebati, kayıt dışı ekonomi ile mücadele kapsamında değerlendirmelerde bulundu. Yılda ortalama 200 bin ile 250 bin civarında inceleme ve denetim yapıldığını belirten Nebati, bu yıl bir milyonu aştıklarını ve yıl sonunda 1,1 milyonu aşmış olacaklarını söyledi.

Kayıt dışıyla mücadele konusunda adımların atıldığının altını çizen Bakan Nebati, “Gelir İdaresi Başkanlığımızın yaklaşık 1,5 milyar liralık teknolojik altyapısını yenileyecek adımlar atıyoruz. Kayıt dışıyla hayatını idame ettiren tüm kesimlere sesleneyim, ‘az vaktiniz kaldı’.” diye konuştu. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.