Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bakan Nebati Türkiye’nin Büyümedeki Başarısına Dikkat Çekti

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, ekonomik büyüme verilerini değerlendirerek, OECD ve G20 arasındaki başarısına değindi.
Bakan Nebati Türkiye’nin Büyümedeki Başarısına Dikkat Çekti
Son Güncelleme: 
Yorum

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlarla bu sabah açıklanan ekonomik büyüme verilerini değerlendirdi. Türkiye ekonomisinin yılın ikinci çeyreğinde yıllık bazda reel olarak ilk çeyrekteki kuvvetli büyüme performansının üzerinde, yüzde 7,6 büyüdüğünü belirtti.

Bu sayede şu ana kadar verileri açıklanan G20 ve Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) ülkeleri içinde, yılın ikinci çeyreğinde en yüksek büyüme kaydeden ikinci ülke olduğumuzu belirtti.

Söz konusu dönemde sadece kuvvetli büyüme performansı göstermekle kalmayıp, beş çeyrektir devam eden dengeli büyümeyi de sürdürdüğümüzü ifade etti.

Makine ve teçhizat yatırımlarının son iki buçuk yıldır güçlü bir artış sergilediğini dile getiren Nebati, ikinci çeyrekte yıllık artış oranının yüzde 17,8 olduğunu açıkladı. Bu durumun, üretim kapasitesinin artırılması anlamına geldiğinden olumlu değerlendirildiğini sözlerine ekledi.

Türkiye Ekonomi Modeli’ne Özgü!

Türkiye Ekonomi Modeli’ne Özgü!
Kaynak: Twitter/Hazine ve Maliye Bakanlığı

Büyümedeki kuvvetli seyrin işgücü piyasasındaki yansımalarının, ilk yarıda görüldüğünü belirten Bakan Nebati, söz konusu dönemde 900 bin yeni istihdam sağlanarak işsizliğin yüzde 10,3’e gerilediğini anımsattı.

Büyüme ve istihdam odaklı olan Türkiye Ekonomi Modeli’nin üretimi ve ihracatı desteklediğini, bu model sayesinde elde edilen kazanımların yılın devamında da görüleceğini dile getirdi.

Büyüme rakamlarına yönelik değerlendirmesini “Artık ekonomimizin alamet-i farikası dengeli, sürdürülebilir ve istihdam odaklı büyümedir.” sözleriyle noktalandırdı.

TÜSİAD Başekonomisti Gizem Öztok Altınsaç, tüketim kaynaklı bir büyüme gerçekleştiğini, yatırımların zayıf olduğunu belirterek, “Bu haliyle büyüme enflasyonist. Oysa ki amacımız yatırımla büyümek.” ifadesini kullandı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu