Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Nebati: Türkiye Üretim ile Enflasyonun Üstesinden Geliyor

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, EU Reporter’a açıklamalarda bulundu. Nebati’nin gündeminde enflasyon vardı.
Bakan Nebati: Türkiye Üretim ile Enflasyonun Üstesinden Geliyor
HABER GİRİŞ

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, EU Reporter’a yaptığı açıklamalarda Türkiye’nin enflasyonla olan mücadelesine değindi. Bakan Nebati, Türkiye’nin enflasyonu üretimle yendiğini belirterek, İşsizliği artıracak, ekonomik faaliyetleri yavaşlatacak adımları sıkılaştırmak yerine yatırım, istihdam, üretim ve ihracat odaklı politikalar uyguladıklarını söyledi.

Türkiye Ekonomi Modeli’nin Türk ekonomisinin dinamiklerini ve ülkeye özgü faktörleri dikkate alan heterodoks bir yaklaşım olduğunu belirten Nebati, söz konusu modeli tasarlarken, salgın ve sonrasında, yeni küresel ekonomik ortamın ortaya çıkardığı iç ve dış dinamikleri, jeostratejik koşulları, geçmiş deneyimleri ve fırsatlar gibi birçok parametreyi dikkate aldıklarını aktardı.

Türkiye Ekonomi Modeli’ne Dikkat Çekti

Eyleme geçerken serbest piyasa ekonomisi ilkelerini gözettiklerini sözlerine ekledi. Bakan Nebati, Türkiye Ekonomi Modeli’nin odak noktalarının yatırım, istihdam, üretim ve ihracat olduğunu söyledi. Katma değerli üretimi artıracak ve Türkiye’yi küresel tedarik zincirlerinde üst sıralara taşıyacak politikaların bu modelde olduğunu belirtti.

Bakan Nebati, pandeminin olumsuz ekonomik etkilerine karşı genişleyici politikalar, emtia fiyatlarındaki büyük artışlar ve küresel tedarik zincirlerindeki sıkıntılar nedeniyle birçok ülkenin rekor düzeyde yüksek enflasyon oranlarıyla karşı karşıya kaldığını vurguladı.

FED ve ECB gibi büyük merkez bankalarının enflasyonla mücadele için sıkı para politikaları uygulamaya başladığını, bu bunun resesyon olasılığını artırdığını söyledi.

GCM Yatırım Banner

Nebati: Türkiye Pozitif Ayrıştı

Hazine ve Maliye Bakanı, tüm olumsuz küresel koşullara rağmen modelin meyvelerini vermeye başladığını belirterek, “Böylece ekonomimiz art arda 9 çeyrektir gösterdiği büyüme performansı ile diğer ekonomilerden pozitif ayrışmıştır. Makine-teçhizat yatırımları 12 çeyrektir artmaya ve ihracat her ay rekor kırmaya devam ediyor.” diye konuştu.

Kur korumalı mevduatın katkısıyla yıllık enflasyonun Kasım ayında gerileyerek yıl sonunda yüzde 64,3 olduğunu, 2023’te düşüş eğiliminin hızlanacağını sözlerine ekledi. Türkiye ekonomisi üzerinde aşağı yönlü riskler olacağını anımsatan Nebati, bunlara rağmen güçlü turizmin de katkısıyla Türk ekonomisinde büyümenin bu yıl yüzde 5 olmasını beklediklerini söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.