Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Nebati Otomobillerdeki ÖTV Sorununu Aydınlattı

Hazine ve Maliye Bakanı, ekonominin gündeminde olan birçok konuya değinerek açıklık getirdi. Enflasyonla ilgili yorumlarda da bulunan Nebati'nin açıklamaları haberde;
Bakan Nebati Otomobillerdeki ÖTV Sorununu Aydınlattı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati bugün Bloomberg HT’nin yayına katılarak ekonomideki son gelişmeleri değerlendirdi. Nebati açıklamasında, geçen yılki kur atağına işaret ederek Kur Korumalı Mevduat (KKM) sonrasında talebin doğru seviyeye geldiğine değindi.

Türkiye’deki enflasyonun temel sebeplerinden birinin kurdaki artış olduğunu belirten Nebati, 2022 yılında kurun olması gereken seviyeye geldiğini iletti. Emtia fiyatlarındaki artışın da enflasyonu yükselttiğini ekledi.

Enerji İthalatı Enflasyonu Yükseltti

Geçen yıl 100 milyar dolara yakın net enerji ithalatında bulunulduğunu aktaran Nebati, bunun enflasyonun üzerinde baskı yaptığını savundu. Ayrıca Şubat’ta başlayan Rusya-Ukrayna savaşının da enflasyon üzerinde baskı oluşturduğunu söyledi.

Geçen yıl bu zamanlarda 6 ay içinde enflasyonda toparlanma olacağını söylediğini anımsatan Nebati, bu durum için çok eleştiri alındığını da belirtti. Savaşın bu süreci geciktirdiğini çünkü bu süreçte emtia fiyatlarının yükseldiğini yineledi.

Otomotiv Sektörü Arzı Artırsın

Enflasyondaki baz etkisinin bir ay önce Kasım’da yakalandığını paylaşarak, enflasyonda baz etkisinden ziyade enflasyondaki yukarı yönlü ivmenin kırıldığını açıkladı. Özellikle Üretici Fiyat Endeksi’nde (ÜFE) negatif enflasyonun bu işareti verdiğini ekledi.

GCM Yatırım Banner

Aralık ayı enflasyonunun, Türkiye’nin 2022 yılındaki enflasyonla mücadelesini gösterdiğini öne sürdü. Mali önlemlerin etkilerinin de zaman içerisinde kendisini göstereceğini bildirdi.

Bakan Nebati otomotivde ÖTV indiriminin gündemde olmadığını vurgulayarak. “Bazen bunu talep edenlere soruyorum. Araç buldun mu, hayır diyor. Bulamadığın araç için neden ÖTV indirimi istiyorsun. Otomotiv sektörü öncelikle arzı artırsın.” dedi.

Marketlerdeki Fiyat Artışları Makul Karşılanmayacak

Mevcut fiyatların içselleşirken bunun üzerine gelecek fiyat artışlarının makul karşılanmayacağını söyleyen Nebati, “Aralık verileri ataleti kırmamız açısından önemli.” yorumunda bulundu. Vatandaşın markete gittiğin fahiş fiyat artışlarına tepki göstereceğini de bildirdi.

Enerji fiyatlarında bir artışın olmadığını ve kamunun piyasada fiyat artışlarına yol açacak bir tavır geliştirmeyeceğini de ekleyerek, “Dışarıdan da bir enflasyon ithal etmeyeceğimiz açık.” dedi.

Market yöneticilerine çağrıda bulunan Nebati, “Gelmeden birkaç patronla görüştüm. Bazı firmalar da başladılar. Fiyatların belli bir süre sabitleneceği noktasında bir çağrıda bulunuyorum. Her türlü katkıyı sunmaya hazırız. Bu çağrıya karşılık verenler de oldu.” ifadelerini kullandı.

“Enflasyonun Beli Kırıldı”

Enflasyonun belinin kırıldığına işaret eden Nebati, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı verilerin üzerine oluşan negatif kamuoyuna tepki gösterdi. Kurumlara haksızlık edildiğini öne sürdü.

TÜİK’in 4 bin çalışanla her ay binlerce veriyi derlediğini ve tüm süreçlerinin denetlendiğini savundu. Kurumun şeffaf olduğunu, verilere müdahale etme imkanının olmadığına dikkat çekti.

Bu durumu kamuoyunun takdirine bıraktığını söyleyen Nebati, bu tür rakamlarda hiç kimsenin kendi bildiği gibi rakam paylaşamayacağını vurguladı. Bugün bu rakamlara bakanlarınsa seçimden sonra bu rakamları dikkate almayacağını iddia etti.

Memur ve Emekli Maaşlarının Yılda İki Kere Güncellenmesi Yasalaştı

Memur ve emeklinin maaşlarının yılda iki defa güncellenmesinin yasayla birlikte güvence altına alındığını da kaydetti. Memur ve emeklilerin enflasyon karşısında ezilmelerinin mümkün olmadığını öne sürdü.

Bugün açıklanan yüzde 25’lik artışın 6 aylık bir artış olduğunu belirterek, Haziran’da ücret artışlarının tekrar güncelleneceği bilgisini verdi.

Yapılan zam ile en düşük emekli aylığının 5 bin 859 TL’ye çıktığını, en düşük memur emekli aylığının ise 7 bin 597 TL seviyesinde olduğunu aktardı.

Enflasyonun artık çözüldüğünü vurgulayan Nebati, yıl ortasında asgari ücrette artış ihtiyacının olmaması gerektiğini açıkladı.

Türkiye 2022 Yılında Dünyadaki Tüm Göstergelerde Ayrıştı

Türkiye’nin 2022 yılında dünyadaki tüm göstergelerde enflasyon hariç pozitif ayrıştığının altını çizdi. Enflasyonunun da bu sene bitirileceğini ileri sürdü.

Orta gelirliye konut kampanyasına da değinen Nebati, geniş ve özgün bir paketin açıklanacağını duyurdu. Oranlarınsa yüzde 1’in altında olacağını söyledi. Haftaya Salı günü de teminat yetersizliği nedeniyle kredi alamayan işletmelere sağlanan kredi olan KGF paketinin açıklanacağını da ekledi.

Kur korumalı mevduatın (KKM) 2023 yılına kadar uygulanacak bir enstrüman olduğunu söyleyen Nebati, zamanı gelince ekonomi yönetiminin bunu değerlendireceğinin altını çizdi.

KKM’de şu an 2 milyonun üzerinde mudi olduğunun bilgisini vererek, opsiyonlu KKM konusunda çalışmaların sürdüğüne işaret etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.