Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Nebati’den Kripto Para Düzenlemesinde Son Durum Açıklaması

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, gündeme dair pek çok konuya dair konuştu. Nebati’nin gündemindeki konulardan birisi ise kripto para düzenlemesiydi.
Bakan Nebati’den Kripto Para Düzenlemesinde Son Durum Açıklaması
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Ülkemizde daha önce kripto para düzenlemesine dair bir çalışma yürütüldüğü biliniyordu. Hükümet bir süredir düzenlemenin kapsamını belirlemek adına araştırma içerisindeydi. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’den çalışmaların geldiği son duruma dair açıklama geldi.

Bakan Nebati, kripto varlıklar ile ilgili yasa yönetmeliğinin yakında hazır olacağını söyledi. Nebati açıklamasının devamında, “Kripto para düzenlemesi bizim açımızdan bu iş bitti, son derlemeler yapılıyor.” ifadelerini kullandı.

Düzenlemenin ayrıntılarına dair konuşan Nebati, kripto varlıklar ile ilgili soru işaretlerinin ortadan kaldırıldığı, tanımlamalar yapılarak aynı kavramlardan aynı ifadelerin anlaşılacağı üst yapının amaçlandığını kaydetti.

Düzenlemede Beklenenler Neler?

Düzenlemeye dair bilgiler Ocak ayında gün yüzüne çıkmıştı. 10-12 maddeyi içermesi beklenen teklifte, ülkede yıllık ticaret hacmi 500 milyar dolara ulaşan kripto para ticaretinin yer aldığı piyasanın düzenlenmesi amaçlanıyor.

Ülkede faaliyet gösteren yerel borsalara sermaye şartı getirilmesi bekleniyor. Global borsalara ise lisans alma zorunluluğunun getirilmesi beklentiler arasında. Ayrıca bu borsaların Türkiye’de yerleşik sistem altyapısı kurması planlanıyor.

GCM Yatırım Banner

Vergi konusunda ise bireysel yatırımcının kapsam dışı bırakılması bekleniyor. Dünya genelinde kripto para piyasasına yönelik düzenleme çalışmaları yürütülüyor. ABD, İngiltere ve Avrupa Birliği’nin kendi yargı bölgeleri için düzenleyici adımlar attığı biliniyor.

Kripto para piyasasına bireysel ve kurumsal yatırımcı ilgisi her geçen gün artıyor ve bu da düzenleyicilerin odağının buraya yönelmesine neden oluyor. Piyasanın toplam değeri geçen yılın Kasım ayında 3 trilyon dolara kadar çıkmıştı. Yüksek enflasyon ve merkez bankalarının sıkılaştırma politikaları, piyasada büyük bir düşüşü beraberinde getirmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın