Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Nebati’den Enflasyon Açıklaması: Türkiye Güzel Yolda

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, İTO İş Dünyası Buluşması toplantısında enflasyonla mücadeleye dair dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Ayrıntılar geliyor...
Bakan Nebati’den Enflasyon Açıklaması: Türkiye Güzel Yolda
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, İstanbul Ticaret Odası (İTO) ev sahipliğinde düzenlenen ‘İstanbul Ticaret Odası İş Dünyası Buluşması’ programında açıklamalarda bulundu. Bakan Nebati yaptığı açıklamasında enflasyonun küresel bir problem haline geldiğinin altını çizerek, “Bu konuyu daha çok konuşacağız” ifadelerini kullandı.

Stratejik hamleler ile yola devam ettiklerini belirten Bakan Nebati, “Kötümserler karamsarlığa devam etsinler. Bizim iyimserliğimiz onlara da yeter. Bizim özgüvenimizin altı kesinlikle boş değil. Kimsenin en ufak bir endişesi dahi olmasın. Gerekirse ecdadımız gibi gemileri karadan yürütür, yolumuzdan hedefimizden sapmayız.” diye konuştu.

Turizmde Rusya ve Ukrayna kaynaklı turist boşluğunu diğer ülkelerden sağlayabileceklerini belirten Bakan Nebati, sadece turizmde değil tüm alanlarda krizden çok farklı çıkacak bir Türkiye’nin sesini duyduklarını söyledi.

Bakan Nebati İTO Toplantısında konuştu.
Kaynak: Twitter

Bakan Nebati savaş ortamının emtia fiyatlarının artmasına neden olduğunu belirterek, söz konusu sorunların enflasyon ve cari dengeye yansımalarını ortadan kaldıracak önlemleri almaya devam ettiklerini ifade etti.

Bakan Nebati: Yeni Başarı Hikayeleri Yazacağız

Enflasyonla mücadelede kararlılıkla adım atmaya devam edeceklerini belirten Bakan Nebati, “Türkiye güzel yolda. Yeni başarı hikayelerini hep beraber yazacağız” diye konuştu.

GCM Yatırım Banner

Dünyanın salgının oluşturduğu ekonomik tahribatı onarmaya çalışırken enflasyon ile karşı karşıya kaldığını belirten Bakan Nebati, “Enerji ve gıda olmak üzere fiyatlarda artışlar oldu. Rusya-Ukrayna savaşı ekonomideki büyüme tahminlerini yüzde 1 oranında düşürdü. BM, 2022 küresel büyüme tahminlerini 3,6’dan 2,6’ya düşürdüğünü açıkladı” ifadelerini kullandı.

‘Savaş Küresel Enflasyonu Olumsuz Etkiliyor’

Hazine ve Maliye Bakanı, savaşın enflasyon ve cari dengeleri olumsuz etkilemesine engel olmak amacıyla gerekli tüm önlemleri aldıklarını belirtti.

Enerji hariç ihracatın ithalatı karşılama oranının Mart ayında yüzde 98,2’ye yükseldiğini söyleyen Nebati, “Geçen yıl ithal ettiğimiz enerjinin maliyeti bizdeki dengeyi bozuyor. Bunun olumsuz etkisini, ihracatımızı daha fazla artırarak, turizmdeki olumlu gelişmelerle, doğrudan ve dolaylı yatırımlarla en aza indirgeyeceğiz.” açıklamasında bulundu.

Reel sektör ile istişare halinde olmaya devam edeceklerini belirten Bakan Nebati, “Aranızdan gelen bir iş insanı olarak, sizleri can kulağıyla dinliyor, ortak aklı üretip optimum sonuçları almak için sürekli koordinasyon içinde olmaktan büyük bir mutluluk duyuyorum.” ifadelerini kullandı.

Geçmiş 20 yılda elde edilen başarıların gelecek için başarıların teminatı olduğunu vurgulayan Nebati,  yarına yön veren hedef ülke Türkiye olma yolunda karamsarlığa kapılmayacaklarını ve yapıcı olan her türlü sözün başlarının üstünde olacağını belirtti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın