Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Nebati: Afetlerin Açtığı Yaraları Telafi Edeceğiz

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Denizli’de açıklamalarda bulundu. Afetlerde oluşan kayıpların en hızlı şekilde telafi edileceğini söyledi.
Bakan Nebati: Afetlerin Açtığı Yaraları Telafi Edeceğiz
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Denizli’de iş dünyası temsilcileriyle bir araya geldi. Bakan Nebati sözlerine son dönemde yaşanan deprem ve sel felaketlerine ilişkin açıklamalarda bulunarak başladı.

Nebati “Tüm bu afetlerin açtığı yaraları da en hızlı şekilde beraberce saracak, oluşan maddi kayıplarımızı çok daha iyileriyle telafi edeceğiz.” açıklamasında bulundu. İlk günden bu yana tüm kabine olarak bizzat sahada olduklarını belirten Nebati, şimdiye kadar AFAD’a yaklaşık 40 milyar lira nakit aktarımı gerçekleştirdiklerini söyledi.

Bakan Nebati, depremden etkilenen vatandaşlara ve hayatını kaybedenlerin yakınlarına nakdi yardımlarda bulunduklarını vurgulayarak, “Hane başına 10 bin lira acil yardım ödemesi yaptık. Ayrıca, hane başı 15 bin lira Afetzede Taşınma Destek Ödemesi gerçekleştirdik. DASK kapsamında bugüne kadar başvuruların büyük kısmını tamamlayarak toplamda 14,4 milyar lira hasar ödemesinde bulunduk.” diye konuştu.

Bir yıl içinde 319 bin konut ve köy evinin yapımını tamamlayacaklarını, toplamda da 650 bin konut inşa edeceklerini sözlerine ekledi.

Türkiye Ekonomi Modeli Vurgusu

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, küresel ekonominin son birkaç yılda geçmişle kıyaslanamayacak büyüklük ve sıklıkta şokları peş peşe yaşadığını vurguladı. Salgından savaşa, sellerden kuraklığa, enerjiden gıdaya kadar birçok krizler ve afetlerle eş zamanlı şekilde mücadele ederken konvansiyonel yöntemlerin artık yetersiz kaldığını söyledi.

Şimdi Kayıt Olun

Nebati, enflasyon ile mücadelede gelişmiş ekonomilerin uyguladığı sıkı para politikalarının, dünyayı hızla resesyona ve finansal krizlere doğru sürüklediği, işsizliği körüklediğini savundu. Bu zorlu süreçte Türkiye Ekonomi Modeli’ni hayata geçirdiklerini aktaran Nebati, model sayesinde uluslararası kuruluşların, Türkiye’ye yönelik büyüme tahminlerini artırmaya devam ettiğini ifade etti. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.