Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Nebati: 2022’de 76 Milyar Lira Vergi Zararını Önledik

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, 2022’de yürütülen vergi denetimlerine ilişkin açıklamalarda bulundu. Ayrıntılar şöyle...
Bakan Nebati: 2022’de 76 Milyar Lira Vergi Zararını Önledik
HABER GİRİŞ

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, geride kalan 2022 yılı sonrasında yürütülen denetimlere dair açıklamalarda bulundu. Sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan Nebati vergi müfettişlerince 2022’de yürütülen denetimlerde, 77 bin 610 mükellefin vergi incelemesinin tamamlandığını ve 207 bin 958 rapor düzenlendiğini söyledi.

Bakan Nebati söz konusu denetimlerde 76 milyar lirayı aşan tutarda vergi ve cezanın önererek, vergi kayıp ve kaçağı ile kamu zararının önlendiğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tensipleriyle 2011’de kurulan Vergi Denetim Kurulu Başkanlığının, kurumsal tecrübesiyle kayıt dışı ekonomiyle mücadele, vergi kaçakçılığı ve terörün finansmanını önlemek amacıyla vergi incelemelerine kararlı şekilde devam ettiğini aktaran Nebati, ayrıntılı verileri paylaştı.

Cumhuriyet Tarihinin En Yükseğine Ulaşıldı

Nebati, yıl boyunca yürütülen vergi incelemelerinde, incelenen mükellef sayısı, düzenlenen rapor sayısı, önerilen vergi ve ceza tutarlarıyla, vergi kaçakçılığı nedeniyle bulunulan suç duyurusu sayılarında, Cumhuriyet tarihinin bir yıldaki en yüksek seviyesine ulaşıldığını söyledi.

Bakan Nebati incelemeler sonucunda, başta sahte belge düzenleme ve kullanma olmak üzere vergi kaçakçılığı suçları nedeniyle 23 bin 780 mükellef hakkında 24 bin 466 vergi suçu raporu düzenleyerek ilgili kişilere yönelik Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunduklarını vurguladı.

GCM Yatırım Banner

Hazine ve Maliye Bakanı cumhuriyetin 100. yılında Türkiye Yüzyılı vizyonu ile uygulanan politikalarla istikrarlı ekonomik gelişimi sürdürmeye devam edeceklerini belirtti.

Bakan Nebati açıklamalarını, Vergi inceleme ve denetim görevlerini yürütürken her zaman olduğu gibi devletimizin ve mükelleflerimizin haklarını koruyarak vergi kaçakçılığı ve terörün finansmanıyla mücadele edecek, vergi kayıp ve kaçağı nedeniyle oluşan haksız rekabeti önlemeyi kararlılıkla sürdüreceğiz.” ifadeleri ile tamamladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın