Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Muş’tan Asgari Ücret ve Zincir Marketler Açıklaması!

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, bu akşam katıldığı bir canlı yayında gündeme dair dikkat çekici açıklamalarda bulundu. Detaylar haberde;
Bakan Muş’tan Asgari Ücret ve Zincir Marketler Açıklaması!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, katıldığı bir televizyon programında gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu. Milyonların merakla beklediği asgari ücret zammına dair fikirlerini beyan eden Muş, zincir marketler için veri takip sistemi kurulacağını açıkladı.

Muş’un gündeminde ayrıca ihracat rakamları, otomotiv sektörü ve akaryakıtta kaçakçılık gibi konu başlıkları vardı.

Muş’un açıklamalarından öne çıkanlar şöyle;

“Marketlerdeki Veriler Artık Takip Edilip Paylaşılacak”

Muş’un gündeminin ilk sırasında dünyadaki gıda krizi ve ülke içindeki zincir marketler sorunu vardı. Gıdaya erişimde tüm dünyada ciddi sorunlar yaşandığını, bütün dünyanın enflasyon ile mücadele etmekte olduğunu söyleyen Muş, küresel çapta yaşanan sorunların enflasyonu ve fiyat artışını tırmandırdığını söyledi.

Bakanın son günlerin en büyük tartışma konuları arasında yer alan zincir marketlerle ilgili açıklamaları dikkat çekti. Muş, marketlerdeki verilerin takip edileceğini, 200 ve üzeri sayıda markette fiyatlandırma konusunda takip sistemi kurulacağını ve gelen verilerin kamuoyu ile paylaşılacağını açıkladı.

GCM Yatırım Banner

Ayrıca zincir marketlerin, tedarikçiler üzerinden zam yapmak istediklerini ve enflasyonist ortamda bazı suistimallerin ortaya çıkabildiğini ifade etti.

“İhracatımız OECD Ortalaması Üzerinde”

Türkiye’nin ihracatı ile ilgili konulan hedeflerden bahseden Muş, geçen yıllarda dünya genelinde ihracatın yüzde 11,5 arttığına ve Türkiye’nin OECD ortalaması üzerinde yükseliş yakaladığına dikkat çekti.

2011-2021 arası ihracat artış oranını yüzde 5,3 olarak açıklayan Muş, 2023 yılı için 500 milyar dolar ihracat hedefi koyulduğunu belirtti.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Twitter / @mehmedmus

Bakan Muş, Asgari Ücret Konusuna da Değindi

Milyonların merakla beklediği asgari ücret zammına da değinen Muş, öncelikle çalışanın enflasyona ezdirilmemesi gerektiğini vurguladı ve şöyle konuştu:

“İşçinin alım gücü azalırsa motivasyonu düşer. Hükümet, sendikaların fikirlerini dinliyor. Sonucunda işçi ve işveren arasında bir yol bulacağız. Alınan kararda işçinin alımı gücü ile işverenin gücü gözetilecek.”

E-Ticaret Yasası ve Akaryakıtta Kaçakçılık

Bakan Muş, gündemdeki bir diğer konu olan e-ticaret yasası hakkında da bazı söylemlerde bulundu. Düzenlemenin aslında pek çok kaygıyı giderecek bir düzenleme olduğunu söyledi. Hedefin daha rekabetçi bir sistem oluşturmak olduğunun altını çizdi.

Akaryakıtta kaçakçılıkla mücadele ile ilgili özel bir ekip kurulduğunu ve vergi kayıp kaçağının bu yolla kontrol altına alınacağını ifade etti.

Uyuşturucu ile mücadele kapsamında sınırda ve gümrük kapılarında gerekli her türlü denetlemenin yapılmakta olduğunu ve yerli X-RAY cihazları ile taramaların gerçekleştirildiğine de dikkat çekti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.