Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Muş’tan İhracat, Enflasyon ve Asgari Ücret Açıklaması

Ticaret Bakanı Mehmet Muş ihracat hedefine ve gıda enflasyonundaki artışa dair açıklamalarda bulundu. Detaylar haberde...
Bakan Muş’tan İhracat, Enflasyon ve Asgari Ücret Açıklaması
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Sabah Gazetesi tarafından düzenlenen, “Türkiye İhracat Seferberliği Sağlık Hizmeti İhracatı Zirvesi”ne katıldı ve önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Muş ihracat hedefi, zincir marketlerdeki durum ve enflasyon ile ilgili tartışmalara dair görüşlerini paylaştı.

Yıl sonu ihracat rakamlarına dair konuşan Bakan Muş, yılın tamamlanmasına 15 gün kaldığını ve ihracatta geçen seneki hedefin altında kalmayacaklarını belirtti. Aralık ayı ihracatında geçen senenin üstünde gidildiğini sözlerine ekledi.

Bakan Muş, geçen seneki hedefin 250 milyar dolar olduğunu belirterek, bunun üstüne çıkılacağını ve dış talepte bir yavaşlama söz konusu olduğunu söyledi. Bunun özellikle son dönemdeki faiz artışlarından kaynaklandığını vurguladı.

Sürecin minimum etkiyle geçmesi için çabaladıklarını aktaran Muş, “Burada ciddi bir resesyona girmemesini bekliyoruz. Yılın ikinci yarısından itibaren artış trendimiz devam ediyor fakat dışardaki talepteki düşmeden kaynaklı azalarak artan bir trendimiz söz konusu.” diye konuştu.

Hizmet İhracatı Desteklenecek

Ticaret Bakanı Muş, hizmet sektörü ihracatının önemine değinerek, istatistiklerle çalıştıklarını ve bu alanda büyümek istediklerini söyledi. Bu alanı hem finansman hem teşvik olarak destekleyeklerini belirten Muş, “Terminoloji ve odağımızı hem mal hem hizmet ihracatı olarak ifade edeceğiz.” açıklamasında bulundu.

GCM Yatırım Banner

Sağlık hizmeti ihracatının destek kapsamına alındığından beri desteklemeye devam ettiklerini bildiren Muş, Türkiye’nin burada ciddi bir potansiyelinin bulunduğunu aktardı.

Dizi ve film ihracat rakamlarına dair konuşan Muş, bu sene için 1 milyar doları yakalamayı hedeflediklerini belirtti. Bu alanın sadece bir ihracat olarak görülmediğini bu alanın desteklenmesinin ülke tanıtımı başta olmak üzere bir çok faydası bulunduğunu, ciddi bir kaynak ayıracaklarını vurguladı.

Muş: Enflasyonda Düşüş Bekliyoruz

Ticaret Bakanı katıldığı etkinlikte enflasyondaki son duruma dair açıklamalarda bulundu. Enerji ve emtia fiyatlarında son dönemde yaşanan düşüşlere dikkat çeken Muş, son dönemde kurda yakalanan istikrarla birlikte tüm bunların enflasyon rakamlarına yansımasını beklediklerini söyledi.

Enflasyondaki düşüşün iç fiyatlara yansıması gerektiğini aktaran Muş, “Türkiye’de rekabetçi piyasayı tesis etmekle görevli kurumlar var, bu tesis edildikten sonra iç piyasaya yansıyacaktır. Kurallara uymazsanız müeyyideye katlanırsınız. Türkiye’de sanayicinin, iş insanlarının kurallı ekonomiden yana olduklarını düşünüyorum. Suistimal edene de hukuki yaptırım neyse onu uygulayacağız.” açıklamasında bulundu.

Son aylarda Türkiye’nin fiyat istikrarı konusunda hem dış ticaret hadlerinde çok daha farklı bozulmalar olacağı ile alakalı tahminler yürütüldüğüne atıfta bulunan Muş, bunların gerçekleşmediğini söyledi.

Türkiye’nin belli bir istikrarı yakaladığını aktaran Muş, “Hem dış ticaret dengesinde hem finansal piyasalardaki istikrarla beraber önümüzdeki dönemde enflasyonda düşüşü yakalayacağımızı düşünüyorum.” diye konuştu.

Emtia fiyatlarında artış yaşanacağı düşüncesiyle stok yapanlara dair açıklamalarda bulunan Muş, bu riski alanların fiyat düşüşlerine hazır olması gerektiğini belirtti.

Gıda Enflasyonu ve Zincir Marketler

Ticaret Bakanı Muş, gıda enflasyonunun tüm dünyada ortalama enflasyonun üzerinde olduğuna vurgu yaptı. Bakan Muş, enflasyon artışında bir kesilme söz konusu olduğunu belirterek, gıda güvenliği ve arzıyla ilgili problemler olduğunu söyledi. Türkiye’nin gıdaya erişimi konusunda bir sıkıntısı olmadığını ve kendi kendine yetebilen bir ülke olduğunu belirtti.

Bakan Muş, zincir marketler üzerinde fiyatlar yönelik bir çalışma yürüteceklerini belirterek, anlamsız fiyatlandırma yapan yerlerin tespit edilebileceğini söyledi. Türkiye’de özellikle tarımsal ürünlerde kayıtların çok sağlıklı olmadığını ve altyapının güçlendirilmesi gerektiğini aktardı.

Asgari Ücret Değerlendirmesi

Ticaret Bakanı asgari ücrete dair görüşlerini de paylaştı. Asgari ücretin dengede gitmesi gerektiğini belirten Muş, çok yüksek bir rakamın istihdamı olumsuz etkileyebileceğini, aşağıda bir rakamın ise motivasyonu bozacağını söyledi.

Bakan Muş asgari ücretle ilgili, “Bir yandan motivasyonu sağlamanız bir yandan sanayicinin rekabetçiliği sağlaması, istihdamı götürmesi lazım. Hepimizin gönlünde en yüksek rakamı vermek var elbette ama bir taraftan ekonominin gerçekleri var. Her iki kesimin bir noktada buluşacağını düşünüyorum.” değerlendirmesini yaptı. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.