Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Muş AB ile Daha Yakın İş Birliği Mesajı Verdi

Rusya ile iş birliği yapan Türkiye’nin AB ile ilişkilerinin çıkmaza girme tehlikesi gündemdeyken, Ticaret Bakanlığı’ndan farklı bir hamle geldi. Ayrıntılar haberde;
Bakan Muş AB ile Daha Yakın İş Birliği Mesajı Verdi
HABER GİRİŞ

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile Avrupa Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği’nin (EUROCHAMBRES) ev sahipliği yaptığı AB-Türkiye Yüksek Düzeyli İş Diyaloğu toplantısı bugün gerçekleştirildi. Toplantıda konuşma yapan Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Türkiye ile Avrupa Birliği (AB) arasındaki iş birliğine ilişkin mesajlar verdi.

Türkiye, Rusya ile iş birliğine devam mesajı verdiği dönemde AB kanadında eleştirilere ve ikazlara muhatapken, Bakan Muş’un yaptığı açıklamalar aksi yönde oldu.

Muş, AB ile ticaret, güvenlik, göç ve enerji başta olmak üzere çoğu alanda uzun süreli iş birliklerinin kurulduğunu söyledi.

Küresel çaplı bir değişim sürecine girildiğini söyleyerek, “Bu kritik noktada Türkiye ile AB’nin daha yakın iş birliğine ihtiyacı bulunmakta” şeklinde ifadede bulundu.

Bu yılın sonunda Türkiye’nin AB ile arasındaki ticaret hacminin yaklaşık 6 kat artışla 200 milyar dolara ulaşacağı tahminini paylaştı.

GCM Yatırım Banner

“Dünya Ekonomisinin Ağırlık Merkezi Değişti”

Dünyaya yayılan Kovid-19 salgının ardından dünya ekonomisinin ağırlık merkezinin değiştiğini söyleyen Muş, gelinen son noktada iklim krizinin de mevcut zorluklara eklendiğini ifade etti.

Rusya’nın Ukrayna işgaliyle yarattığı kaotik ortama değinmeyen Muş, sıraladığı etmenlerin oluşturduğu ortamda Türkiye-AB ilişkilerinin geleceğini şekillendiren dört temel meseleye değindi.

İlk olarak tedarik zincirlerindeki kırılmadan sonra onarılamayan ekonomik çatlaklara temas eden Ticaret Bakanı, “Türkiye ile AB arasındaki mevcut ekonomik entegrasyonun, ticareti koruma açısından çok önemli olduğunu düşünüyorum. İş dünyalarının tedarike bağımlılık ve üçüncü ülkelere bağımlılık konusunda elimizi güçlendirdiğini düşünüyorum” dedi.

“Türkiye ile AB Arasındaki Yakın İş Birliği Rusya-Ukrayna Çatışmasında Daha Önemli Hale Geldi”

Bakan Muş, ikinci noktada, Türkiye ile AB arasındaki yakın iş birliğinin Rusya-Ukrayna çatışmasında daha da önemli hale geldiğini vurguladı.

Türkiye’nin barış sağlanması niyetiyle hareket ettiğini söyleyerek, gıda ve enerji krizini önlemek için üstüne düşen rolü yapmaya hazır olduğu mesajını verdi.

Muş, üçüncü noktada, dijitalleşmeye atıf yaparak, AB ile yürütülen Gümrük Birliği’ne e-ticaretin dahil olmadığına değindi.

Bakan, “Dijital ekonomi konusundaki iş birliğimizi artırmak; bu alandaki potansiyelden yararlanmamızı ve bu riskle başa çıkmayı kolaylaştıracaktır” dedi.

Son olarak, AB’nin Yeşil Mutabakat ile iklim değişikliği ile mücadelesinde küresel düzeydeki lider konumuna atıf yaparak, Türkiye’nin de bu mücadeleye dahil olma niyetinde olduğunu söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.