Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Kurum Gaziantep’e Bugün Elektrik Verileceğini Açıkladı

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Gaziantep’te depremdeki son duruma dair açıklamalarda bulundu.
Bakan Kurum Gaziantep’e Bugün Elektrik Verileceğini Açıkladı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Kahramanmaraş’ta yaşanan 7,7 ve 7,6’lık iki büyük depremin ardından, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, bölgedeki son duruma dair açıklamalarda bulundu. Gaziantep’te açıklamalarda bulunan Bakan Kurum, şehre bu akşam itibarıyla elektrik verileceğini söyledi.

Bakan Kurum “Bu akşam itibarıyla şehre elektrik verilmeye başlanacaktır. İletişim noktasında baz istasyonlarımız hasar görmüştü. Gerek mobil gerek burada yapılan tadilatlar iletişimi tamamen çözmüş durumdayız” açıklamasında bulundu.

Gaziantep’teki son duruma dair bilgileri de paylaşan Kurum, 900 binanın yıkıldığını ve 551 kişinin hayatını kaybettiğini belirtti. Şu ana kadar 684 artçı deprem yaşandığını ve halen devam ettiğini belirten Kurum, vatandaşlara hasarlı binalara girmemeleri uyarısında bulundu.

Bakan Kurum 900 binanın ağır hasar aldığını tespit ettiklerini ve enkazlarda ekiplerin çalışmalarını sürdürdüğünü belirtti.

Kurum: Altyapıda Hasar Oluştu

Depremin yeryüzüne yakın olma sebebiyle yollarda ve köprülerde hasarlar meydana geldiğini aktaran Kurum, Şu an Gaziantep’ten Bahçe’ye kadar olan kısmı açtıklarını ve arama-kurtarma faaliyetleri yapan ekiplere öncelik verilmesi gerektiğini söyledi.

GCM Yatırım Banner

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, şehir altyapısında hasar olduğunu ve içme suyu hatlarına yönelik çalışma yürütüldüğünü söyledi. Elektrik kesintisine dair sorunun bu akşam giderileceğini belirten Kurum, şu ana kadar 3500 çadır kurduklarını ve 15 bin çadıra ilişkin süreci de devam ettirdiklerini belirtti. Bir taraftan da konteyner kurulumu süreci başlattıklarını ve 3 bin konteyner kurulacağını sözlerine ekledi.

Kalıcı Konut Çalışması Başlatıldı

Bakan Kurum açıklamasının devamında, TOKİ başkanı ile kalıcı konutlarla ilgili çalışma yürüttüklerini söyledi.

Vatandaşların hızlı konutlara erişebilmesi için çalışmaları sürdürdüklerini vurgulayan Kurum, “Vatandaşlarımızın gıda ihtiyaçlarını giderebilmek amacıyla mobil yemekhanelerimizi kurduk. Sağlam olduğunu tespit ettiğimiz binalarda da vatandaşlarımızın geçici barınmasını sağlayacak adımlarımızı atıyoruz.” diye konuştu. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın