Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Kurum Duyurdu: Altı Dükkan, Üstü Daire Dönemi Bitti

Deprem bölgesinde inşa edilecek yapılarla ilgili açıklama yapan Bakan Kurum, yeni sisteme ilişkin bilgi verdi.
Bakan Kurum Duyurdu: Altı Dükkan, Üstü Daire Dönemi Bitti
HABER GİRİŞ

İhmaller, yönetmeliğe uygun olmayan ve hatalı inşa edilen yapıların cezasını yine vatandaşlar canlarıyla ödedi. Son deprem felaketinde büyük yıkım yaşayan 11 ilin ayağa kaldırılması için hükümet harekete geçti. Deprem bölgesinde yeniden inşa edilecek yapılara ilişkin açıklama yapan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, ilk etapta 250 bin konut yapılacağını söyledi.

Bakan, konutlardaki kat sayısının 4’ü aşmayacağını, altı dükkan, üstü daire döneminin ise kapanacağını açıkladı.

Gaziantep’in Nurdağı ve İslahiye ilçelerinde çalışmaları devam eden geçici barınma alanlarını inceleyen Kurum, yaptığı açıklamada, bakanlık tarafından yürütülen hasar tespit çalışmalarının bittiği illerde kademe kademe yeni evlerin inşa edileceğini söyledi.

Konut inşası için ilk ihalenin, iki gün sonra, 22 Şubat Çarşamba günü yapılacağını belirterek, temellerin Mart ayında atılacağını paylaştı.

Zemin Çalışmaları Dikkatle Yapılıyor

Deprem bölgesindeki yeni inşalara ilişkin alınan kararı Sabah gazetesine anlatan Kurum, depremzedelere verilen, 1 yıl içerisinde yeni evlerin inşası sözüne açıklık getirdi.

GCM Yatırım Banner

Uzmanların, depremlerin 1 yıla yayılacağı ve kurulacak yapılar için bu gerçeğin göz önüne alınması gerektiğine ilişkin uyarılarına da cevap olacak şekilde şöyle açıklama yaptı:

”Deprem sebebiyle oluşan yeni kırıklar dahil zemini her türlü ayrıntılarıyla birlikte mikro- bölgeleme ve ayrıntılı jeolojik etüt raporlarıyla, zemin etüt raporlarıyla hocalarımızla, jeologlarımızla, jeofizik mühendislerimizle inceliyoruz. En doğru, en sağlam zemine ve o zemine göre yapılaşmayı seçerek, radye temel üzerine tünel kalıp sistemiyle yöresel mimariye uygun, zemin artı 3-4 katı geçmeyecek konutlarımızın inşasının sürecini de eş zamanlı inşallah yürütüyor olacağız.”

Depremzedelere Arsa Karşılığı Takas Teklif Edilecek

Bakan, depremzedeleri daha fazla mağdur etmemek için imar kısıdı ve yapılaşma şartlarının yeniden gözden geçireceğini söyledi.

Kurum, “Tek katlı ve yatay mimaride dükkanlar açılmasını planlıyoruz. Arsa karşılığı takas veya yeni yapılan konutlardan teklif edeceğiz” diye konuştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın